وجود 3.4 میلیون واحد مسکونی روستایی غیرمقاوم ۱۱ خرداد, ۱۳۹۵

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور از وجود سه میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی غیرمقاوم در کشور خبر داد.

اقتصاد پرس: عزیزالله مهدیان امروز در حاشیه مراسم افتتاح طرح هادی روستای شمشیر پاوه، در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه در کل کشور پنج میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی داریم، گفت: در زمان شروع طرح مقاوم سازی مسکن روستایی کشور در سال ۱۳۸۴ حدود ۸۵ درصد واحدهای مسکونی روستایی کشور غیرمقاوم بود که تا پایان سال گذشته با پرداخت بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات، یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد مقاوم سازی شده است.

وی افزود: از این تعداد واحد مسکونی روستایی مقاوم سازی شده، یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد آن در قالب طرح مقاوم سازی مسکن روستایی و ۳۵۰ هزار واحد در قالب بازسازی مناطق سانحه دیده مقاوم سازی شده است.

مهدیان با اعلام اینکه سه میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی غیرمقاوم در کشور داریم، گفت: در حال حاضر ۳۹ درصد واحدهای روستایی ما مقاوم و ۶۱ درصد غیرمقاوم است.

معاون بنیاد مسکن کشور عنوان کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا سال ۱۴۰۵ و با مقاوم سازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی، بیش از ۷۰ درصد واحدهای روستایی کشور مقاوم سازی خواهد شد که با احتساب ساخت و سازهای جدیدی که تحت نظارت بنیاد مسکن در روستاها صورت می‌گیرد می‌توان گفت تا آن سال تقریبا تمام واحدهای مسکونی روستایی کشور مقاوم خواهد شد.

وی در خصوص میزان تسهیلات پرداختی جهت مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی نیز گفت: سال ۱۳۸۴ سقف این تسهیلات پنج میلیون تومان بود که هر سال ۱۵ درصد به این رقم اضافه شد و سال گذشته رقم این تسهیلات به ۱۵ میلیون تومان رسید و برای امسال افزایش این تسهیلات به ۱۸ میلیون تومان در هیات دولت به تصویب رسیده است.

مهدیان ادامه داد: برای امسال نیز مقاوم سازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده که ۱۲۰ هزار واحد تسهیلات ۱۸ میلیون تومانی دریافت می کنند و به ۸۰ هزار واحد دیگر که در محل واحد فرسوده پس از تخریب آن اقدام به ساخت و ساز می‌کنند و یا در روستاهای مرزی و یا جزایر قرار دارند، تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی پرداخت خواهد شد.

وی اظهار کرد: در طرح جدید تاکید بر مسکن معیشتی است و اینکه در کنار واحدهای مسکونی روستایی فضایی برای معیشت خانواده‌ها نیز در نظر گرفته شود.

مهدیان افزود: همچنین تاکید بر استفاده از مصالح روز در ساخت و سازهاست تا از هدر رفت انرژی جلوگیری شود و به این منظور ابزارهای تشویقی نظیر افزایش میزان تسهیلات پرداختی نیز در نظر گرفته شده است.

معاون بنیاد مسکن کشور در ادامه با اشاره به ساخت مسکن برای خانواده‌های دارای دو معلول و بیشتر، گفت: بر اساس این طرح که با مشارکت بهزیستی و بنیاد مستضعفان انجام می‌شود، علاوه بر تسهیلات ۱۸ میلیون تومان ساخت مسکن، ۱۸ میلیون تومان کمک بلاعوض نیز پرداخت خواهد شد.

وی گفت: برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد نیز طرح‌های ویژه‌ای داریم.

مهدیان در ادامه در خصوص وضعیت مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی استان کرمانشاه گفت: کرمانشاه از این حیث مطابق میانگین کشور است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *