درآمد میلیاردی تامین اجتماعی با سرانه درمان خبرنگاران +سند ۱۰ خرداد, ۱۳۹۵

بر اساس قرارداد بین وزارت ارشاد و سازمان تامین اجتماعی، مقرر شد ۵۰ درصد از حق بیمه و سرانه درمان خبرنگاران تحت پوشش صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران را وزارت ارشاد متقبل شود و ۵۰ درصد مابقی را خود خبرنگاران پرداخت کنند.

اقتصاد پرس: خلف وعده وزارت ارشاد در پرداخت حق بیمه سرانه درمان خبرنگاران تحت پوشش بیمه صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران، موجب سوء استفاده سازمان تامین اجتماعی شده است.

از چند سال پیش و در دولت قبل با هدف حمایت از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای، دولت وعده داد خبرنگاران و روزنامه‌نگاران فاقد بیمه را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهد.

بر همین اساس با اعلام فراخوان وزارت ارشاد دولت قبل، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران فاقد بیمه اقدام به ثبت‌نام در سامانه اینترنتی موسوم به سمان کردند. بر اساس سیاست دولت دهم، قرار شد خبرنگاران متقاضی پوشش بیمه صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران، هر ماه تعدادی از آثار خود را به این سامانه ارسال کنند.

با این اقدام، بیش از دو هزار نفر از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران فاقد بیمه اقدام به ثبت نام در سامانه سمان کردند و تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

بر اساس قرارداد بین وزارت ارشاد و سازمان تامین اجتماعی، مقرر شد ۵۰ درصد از حق بیمه و سرانه درمان خبرنگاران تحت پوشش صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران را وزارت ارشاد متقبل شود و ۵۰ درصد مابقی را خود خبرنگاران پرداخت کنند.

با تغییر دولت در سال ۱۳۹۲ و موج کنار نهادن برنامه‌های دولت دهم، ماجرای بیمه خبرنگاران نیز مورد بی‌مهری دولت جدید قرار گرفت و معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد مخالفت خود را با این سیستم اعلام کرد و خواستار بیمه شدن خبرنگاران توسط رسانه‌های آنها شد. متعاقبا پذیرش جدید در سامانه مذکور متوقف شد و بی‌میلی وزارت ارشاد به ادامه پوشش بیمه‌ای خبرنگاران توسط صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران طبق ادعای سازمان تامین اجتماعی با عدم پرداخت سهم این وزارتخانه از سهم سرانه درمان  بیمه خبرنگاران، تکمیل شد. البته نکته قابل توجه این است که مبلغ  این هزینه  برای یک خانوار چهار نفره تا دوبرابر رقم پرداختی حق بیمه می شود.

این اقدام  وزارت ارشاد موجب شده که ادامه پوشش بیمه‌ای خبرنگاران تحت پوشش صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران با اما و اگر مواجه شود. متاسفانه در این بین، سازمان تامین اجتماعی در پی ماهی گرفتن از آب گل‌آلود درآمده است.

در جدیدترین اقدام، سازمان تامین اجتماعی در حالی که ۵۰ درصد سرانه درمان سهم خبرنگاران را از حقوق آنها کسر و دریافت می‌کند، اما این وجه را در سابقه بیمه آنها درج نمی‌کند. به عبارت دیگر، در حالی که وزارت ارشاد سهم ۵۰ درصدی خود از سرانه درمان خبرنگاران تحت پوشش صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران را پرداخت نکرده، اما سازمان تامین اجتماعی این عدم پرداخت را شامل سهم ۵۰ درصدی خبرنگاران نیز کرده است؛ آن هم در حالی که سهم خبرنگاران را کسر می کند اما جزو حق بیمه آنها حساب می‌کند، نه ۵۰ درصد سرانه درمان.

درآمد میلیاردی تامین اجتماعی با سرانه درمان خبرنگاران +سند
همانطور که در فیش صادر شده مشاهده می‌شود، بخش زیادی از سرانه درمان در حق بیمه لحاظ شده است و تامین اجتماعی با وجود دریافت سرانه درمان از بیمه‌شده،‌ در صورت مالی خود آن را تحت عنوان حق بیمه ثبت می کند. این فیش مربوط به یک خانواده چهار نفره است که مبلغی در حدود یک میلیون تومان بصورت غیرقانونی به حق بیمه اضافه شده و سرانه درمان کم شده است.

با این اقدام، سازمان تامین اجتماعی می‌تواند از دولت طلبکار شود که نه وزارت ارشاد و نه خبرنگاران، حق سرانه درمان را پرداخت نکرده‌اند و بار آن به طور کامل به دوش تامین اجتماعی افتاده است. اما همانطور که ذکر شد سازمان تامین اجتماعی، تمام  سهم خبرنگاران از سرانه درمان را کسر می‌کند اما این رقم را با حق بیمه آنان تلفیق کرده و در یک ردیف ذکر کرده است.

درآمد میلیاردی تامین اجتماعی با سرانه درمان خبرنگاران +سند

نمونه دیگری از یک فیش صادر شده برای یک خانواده سه نفره که سرانه درمان بطور کامل به حق بیمه اضافه شده است. در حالی که از بیمه‌شده مبلغ ۹۷۲ هزار تومان بابت سرانه درمان (سهم ۵۰ درصدی بیمه‌شده) دریافت شده است. اما در فیش رقم آن صفر محاسبه شده است.

لازم به ذکر است سرانه درمان در صورتحساب بیمه خبرنگاران سالانه رقمی قابل توجه می‌شود که عدم ذکر آن توسط تامین اجتماعی، درآمد پنهان میلیاردی نصیب این سازمان می‌کند. درآمدی که هم از بیمه شده گرفته می‌شود و علی الظاهر کتمان آن در فیش‌های پرداختی دلیلی جز طلبکاری و بالابردن هزینه‌های سازمان ندارد.

متاسفانه پیگیری‌های خبرنگار ما از سازمان تامین اجتماعی بابت این اشتباه عمدی به جایی نرسیده است و هیچکدام از مسوولان این سازمان تا کنون پاسخگو نبوده‌اند.

منبع: مشرقدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *