غفلت از ایجاد زیر ساختها عامل افزایش بیکاری ۱۰ خرداد, ۱۳۹۵

دولتها با ارائه طرحهای مختلف در صدد هستند تا مشکل اشتغال را حل کنند اما به دلیل سیل مشکلات زیر بنایی و نبود زیر ساختهای لازم این طرحها عموما با شکست مواجه شده و موفق نبوده اند.

اقتصادپرس: اقتصاد بیمار کشور مدتهاست که درگیر معضلات و مشکلات بسیاری است که برآمده از رکود هستند، از جمله این معضلات می توان به وضعیت اشتغال در کشور اشاره کرد که هرروزه آمار عجیبی از آن منتشر شده و بیش از هر زمان دیگری حساسیت برانگیز شده است.

در این میان دولتها با ارائه طرحهای مختلف در صدد هستند تا مشکل اشتغال را حل کند اما به دلیل سیل مشکلات زیر بنایی و نبود زیر ساختهای لازم این طرحها عموما با شکست مواجه شده و موفق نبوده اند.

برای حل مشکلات مربوط به اشتغال در ابتدا باید زیرساخت های لازم در بخش های مختلف اقتصاد ایجاد شود سپس برنامه هایی متناسب با جمعیت بیکار و جمعیت هدف که عموما جوانان هستند طراحی شود و از سایر بخشها همچون بانکها بهره گیری شود تا مشکلات و موانع از سر راه فعالان و سرمایه گذاران برداشته شود تا بنگاههای اقتصادی فعال شده و به استفاده از نیروی کار روی بیاورند.

در همین زمینه دولت باید تسهیلات بانکی به بخشهای تولیدی را تسهیل کرده و سرمایه ها را به سمت صندوق های حمایت از تولید و صنعت سوق دهد در عین حال باید بوروکراسی های پیچیده اداری که یکی از موانع ایجاد کسب و کار در کشور است برداشته شود تا راه اندازی بنگاههای اقتصادی تسهیل شده و انگیزه لازم برای فعالان حوزه کار ایجاد شود.

از سوی دیگر باید واردات کالاهایی که مشابه آنها در داخل کشور تولید می شود محدود شود تا تقاضا برای آن کالا بیشتر شده و به تبع آن تولید داخلی رونق بگیرد و افراد بیشتری برای تولید آن محصول به کار گرفته شوند.

چنانچه دولت بتواند از محصولات داخلی حمایت کند و محصولات با کیفیت در کشور تولید شود پس از آن از مردم نیز انتظار می رود نگاه خود را به محصولات تولید داخل تغییر بدهند و با خرید کالای ایرانی مرغوب علاوه بر ایجاد رقابت از واردات بی رویه کالاهای خارجی جلوگیری کنند.

البته اگر محصول خوب و با کیفیت در کشور تولید شود می توان بیش از هر زمان دیگر به صادرات محصولات تولید داخل نیز فکر کرد.

در حال حاضر دولت برنامه اشتغالی به نام حرکت را تدوین کرده که می توان آن را در راستای برنامه های دولت های گذشته دانست؛ در دولت های قبلی طرح هایی مانند اجرای برنامه بنگاه های زود بازده در دولت نهم و دهم و همچنین پرداخت نقدی به فعالین تولیدی در دولت اصلاحات نتوانست مشکل اشتغال را حل کند چرا که هیچ یک عمقی و زیر بنایی نبودند. به همین جهت به نظر می رسد طرح حرکت نیز تا زمانی که بدون ایجاد زیر ساختها پیش برود در بهترین حالت نتیجه موقتی خواهد داشت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *