عملکرد تبادلات بانکی با خارج کشور همچنان صفر است ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵

دبیر اتحادیه مالکان کشتی با تاکید بر این‌که مشکل تبادلات بانکی در کشور برطرف نشده است، گفت: گرچه مسیرها باز است اما عملکرد تبادلات بانکی کشور صفر است.

اقتصاد پرس: حسن تیمورتاش درباره آخرین وضعیت تبادلات بانکی برای فعالان حمل و نقل دریای کشور، اظهار کرد: هنوز مشکل تبادلات بانکی در کشور برطرف نشده است، مثل این‌که مسیر جاده‌ای را داشته باشید ولی نمی‌دانید کجا می‌خواهید بروید.

وی ادامه داد: جاده‌ها باز است، همه چیز خوب است اما نمی‌دانیم کجا و چگونه برویم.

وی تصریح کرد: این مانند وضعیت بانک‌ها در شرایط کنونی است؛ مسیرها باز است، اما عملکرد تبادلات بانکی کشور صفر است.

دبیر اتحادیه مالکان کشتی با بیان “به دید من باید بانک‌های کوچک کار را آغاز کنند” افزود: بانک‌ها مقداری از بحث تحریم واهمه دارند، اما بانک‌های کوچک اگر مبادلات بانکی را با ایران شروع کنند، موفق خواهیم بود.

تیموتاش پیش‌تر با اعلام “به رکود وحشتناکی دچار شده‌ایم و مالکان به‌دلیل عدم‌حمایتهای دولتی به‌سمت ورشکستگی پیش می‌روند” به تسنیم گفته بود:  سندیکاهایی برای قیمت‌گذاری و تعیین نوبت جهت جلوگیری از ورشکستگی در بنادر شمالی و جنوبی ایجاد می‌شود.

وی با بیان این‌که بر سر موضوع سوخت شناورها متأسفانه به جایی نرسیدیم، یعنی هیچ‌کس هیچ کاری برای ما نکرد، افزود: دولت گفته قیمت سوخت همین است، در حال حاضر اتحادیه مالکان کشتی مشکل دارند که اگر قیمت سوخت افزایش یابد با بازار رکود باید چه‌کار کنیم.

وی با اعلام اینکه بازار حمل و نقل دریایی به‌طور وحشتناکی در رکود به سر می‌برد، افزود: هم‌اکنون بار نیست و مالکان نگران هستند.

وی با یادآوری اینکه قیمت سوخت به‌دلیل ابعاد جهانی کاهش یافت، گفت: الآن قیمت سوخت در حال افزایش بوده به‌طوری که از ۶۰۰ تومان به بیش از ۱۰۰۰ تومان رسیده است.

دبیر اتحادیه مالکان کشتی ادامه داد: در وضعیت کنونی حمل و نقل دریایی مقرون به صرفه نیست، از سوی دیگر مالکان کشتی نیز علیه خود عمل می‌کنند، یعنی کالا را زیر قیمت حمل می‌کنند و غیر از مشکل سوخت و دولت که بر ما فشار آورده مالکان هم با هم در رقابت هستند و قیمت حمل بار را زیر قیمت اصلی آورده‌اند.

تیموتاش با بیان اینکه مالکان در حال ورشکسته شدن هستند، افزود: این مسئله تبدیل به معضلی شده و به همین منظور در هیئت مدیره بحث سندیکاهای استانی را مطرح کرده‌ایم، در این راستا با همکاری یک گروه حقوقی سندیکاهایی برای قیمت‌گذاری و نوبت‌دهی در بنادر شمالی و جنوبی ایجاد می‌کنیم تا از ورشکسته شدن مالکان کشتی جلوگیری شود.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.