صنایع مادر را دریابیم یا صنایع کوچک را؟ ۲۸ شهریور, ۱۳۹۵

ما در ایران به یک فرمول درست دست نیافته ایم که ببینیم صنایع بزرگ می توانند چرخه تولید کشور را حفظ کنند یا صنایع کوچک؛ در این میان بخش خصوصی نیز جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است.

اقتصادپرس: اقتصاد مقاومتی یکی از سیاست های اصلی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است که اصلی ترین برنامه آن مردمی کردن اقتصاد و درون نگری است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی باید صنایع کوچک و متوسط اصلاح شده و موانع پیش روی آن مرتفع شود.

این در حالی است که زیر ساختها و شرایط در صنایع کوچک و متوسط مساعد نیست و شرکت های کوچک نمی توانند در بلند مدت خود را حفظ بکنند.

چرا که در ایران مالکیت عمده اقتصادی در اختیار دولت است و عملکرد دولت تعیین‌کننده خط مشی اقتصاد در کشور است؛ ما در ایران به یک فرمول درست دست نیافته ایم که ببینیم صنایع بزرگ می توانند چرخه تولید کشور را حفظ کنند یا صنایع کوچک؛ در این میان بخش خصوصی نیز جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است.

صنایع کوچک به دلیل ناکارآمدی مدیران، نیروهای انسانی، عدم ارتباطات اقتصادی بین کارآفرینان و دنیای بیرون رشد نکرده و صنایع بزرگ نیز به دلیل دولتی بودن نتوانسته جایگاه اصلی خود در اقتصاد را بیابد.

الگوهای توسعه صنایع کوچک و متوسط در ایران نه بر اساس واقعیت های داخلی است و نه بر اساس تجارب و الکوهای معتبر خارجی به همین جهت نمی توان گفت که این صنایع از الگوی خاصی پیروی می کنند و وضعیت آن را بر اقتصاد کشور بررسی کرد.

در این میان دولتها نیز فقط شعار می دهند و عملکرد آنها در برنامه های چهارم و پنجم نشان می دهد حمایت‌هایی از صنایع کوچک و متوسط انجام شده اما این حمایتها منجر به ایجاد زیرساختها و کارهای اجرایی مناسب نشده است.

در این سالها درآمدهای ارزی کشور افزایش پیدا کرد و همین امر سبب شد صنایع کوچک و متوسط به حاشیه رانده شده و معضلاتی همچون بیکاری افزایش پیدا کند.

همچنین دولتها تا کنون به ریسک صنایع کوچک و متوسط وارد نشده اند؛ تنها در سال۸۱ لایحه‌یی برای ایجاد صندوق ضمانت صنایع کوچک به مجلس وقت _ مجلس ششم_ برای تصویب رفت که پس از ۱۳سال، اعتبارات صندوق صنایع کوچک با یک اندوخته فوق‌العاده کم شکل گرفت اما هیچ تغییری در سیاست‌های بانک مرکزی برای حمایت از این بخش به وجود نیامد.

چرا که دولت به اهمیت صنایع کوچک پی نبرده و جایگاه صنایع کوچک برای مدیران اقتصادی کشور بی اهمیت است.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.