افت و خیزهای عجیب و غریب نماگر بازار سرمایه ۱۶ مرداد, ۱۳۹۵

نماگر بازار سرمایه امروز با فراز و فرودهای لحظه‌ای خود باعث تعجب معامله گران شد، شاخص کل بازده قیمتی و نقدی امروز در دقایقی از معاملات تا سقف ۷۸ هزار و ۳۷۰ واحد رشد کرد، ولی با گذشت دقایقی با شیب تند تا آستانه ۷۸ هزار واحدی پایین آمد.

اقتصادپرس: نماگر بازار سرمایه امروز از شروع معاملات با شیب تندی شروع به رشد کرد به‌طوری که شاخص کل بازده نقدی و قیمتی ۴۰ دقیقه پس از آغاز معاملات به رقم ۷۸ هزار و ۳۷۰ واحد رسید، اما از این نقطه به بعد نماگر بازار با شیب زیادی افت کرد و به رقم ۷۸ هزار و ۲۶ واحد رسید.

در ادامه نیز شاخص کل با شیب نسبتا کاهنده تا رقم ۷۸ هزار و ۳۲۶ واحد بالا رفت. با این حساب مجموعا نماگر بازار در اولین روز معاملات این هفته توانست ۴۷۰ واحد رشد کند.

این فراز و فرودهای لحظه‌ای که با شیب تندی هم صورت می‌گرفت می‌تواند نشان از وجود مشکلاتی در سامانه معاملاتی داشته باشد در روز پایانی معاملات هفته گذشته نیز  بیش از یک ساعت سامانه معاملاتی از دسترس فعالان بازار سرمایه خارج شد به طوری که سفارش های خرید و فروشی که کارگزاران از ابتدای معاملات داده بودند قابل لغو نبود به این ترتیب تعدادی از داد و ستدها به صورت ناخواسته صورت پذیرفت که اسباب نارضایتی تعدادی از سهامداران را به وجود آورد.

همچنین شاخص آزاد شناور ۵۱۶ واحد رشد کرد و به رقم ۸۸ هزار واحد رسید. شاخص بازار اول با ۴۰۳ واحد افزایش در تراز ۵۵ هزار و ۶۵۲ واحد ایستاد و شاخص بازار دوم با ۵۹۰ واحد افزایش وارد کانال ۱۶۶ هزار و ۳۴۸ واحدی شد.

ارزش معاملات امروز به رقم ۳۲۲ میلیارد و ۳۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۳۵۵ میلیون سهم و اوراق قابل معامله طی ۹۶ هزار و ۱۵۸ نوبت دادوستد بود.

در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت تامین ماسه ریخته‌گری به منظور برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بابت تصویب صورت‌های مالی متوقف شد.

همچنین نمادهای معاملاتی حق تقدم شرکت ملی صنایع مس ایران با توجه به اعلام مهلت پذیره‌نویسی، شرکت کشاورزی و دامپروری مگزال پس از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده بابت تسویه و افزایش سرمایه، شرکت سیمان اصفهان پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه بابت تقسیم سود نقدی و تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم و شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق بابت تعدیل پیش‌بینی هر سهم بازگشایی شدند.

نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید و پتروشیمی مبین به ترتیب با ۷۴، ۵۶ و ۵۱ واحد افزایش بیشترین تاثیر  در روند صعودی شاخص کل نقدی و قیمتی داشتند.

در طرف مقابل سایپا، گروه پتروشیمی ایرانیان و مخابرات ایران در روند تغییر نماگر بازار سرمایه تاثیر منفی گذاشتند.

بیشترین ارزش معاملات امروز مربوط به شرکت پتروشیمی جم، پالایش نفت بندرعباس و فولاد مبارکه اصفهان بود. همچنین نماد معاملاتی سایپا بیشترین حجم معاملات را به نام خود کرد.

آیفکس امروز ۱.۶۹ واحد افزایش یافت و به رقم ۸۱۵.۰۹ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۰۲ میلیارد و ۵۱۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲۷۰ میلیون و ۶۰۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی بیش از ۲۹ هزار دادوستد بود.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *