رشد اقتصادی در گرو کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی ۱۰ تیر, ۱۳۹۵

کارشناس اقتصادی گفت: با کاهش نرخ سود تسهیلات می توان انتظار داشت تا هزینه تمام شده بنگاه های اقتصادی برای تأمین مالی کم شود و رشد اقتصادی را ایجاد نماید.

اقتصادپرس: امیررضا حسنی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درخصوص تأثیر کاهش نرخ سود بانکی بر رونق اقتصادی کشور گفت: کاهش نرخ سود بانکی می تواند موجب رونق اقتصادی کشور شود.

وی افزود: اختلاف میان سود اسمی بانک مرکزی و تورم همان سود واقعی است که باید بین این سود اسمی و سود واقعی اختلاف قائل شویم که طی سالیان گذشته بالاترین سود بانکی را از طریق سود حقیقی پرداخت می کردیم که اثرگذاری آن در کوتاه مدت کم بوده و در میان مدت و بلند مدت آثار خود را دارد.

حسنی در ادامه گفت: نکته قابل اهمیت اینجاست که با کاهش نرخ سود سپرده بانکی عملاً سود حقیقی کاهش یافته و به آنچه که مد نظر بانک مرکزی برای رسیدن به افزایش سرمایه گذاری در بازار مولد است می رسیم.

وی افزود: باید توجه داشت که این کاهش نرخ بهره فعلی شاید بتواند نرخ بهره حقیقی را به حداقل برساند و ما بتوانیم مجدداً از اثرات کاهش نرخ سود در اقتصاد کشور بهره ببریم.

این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهار داشت: با توجه به برداشته شدن تحریم ها در صورتی که بانکها بتوانند سودهای عملیاتی شان را از طریق نقل و انتقالات برداشته شدن تحریم ها وصول نمایند می توان انتظار داشت که این فرصت به وجود بیاید تا نرخ سود تسهیلات را کاهش دهند.

حسنی در پایان تأکید کرد: با کاهش نرخ سود تسهیلات می توان انتظار داشت تا هزینه تمام شده بنگاه های اقتصادی را برای تأمین مالی کم نمود تا آثار رشد اقتصادی که در ۲ سال گذشته مثبت بوده و یا در سالهای گذشته نزدیک به صفر بوده و چشم انداز آن بالای ۱۴ درصد است محقق شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.