تولید شمش آلومینیومی ایران به حدود 350 هزار تن رسید ۱۱ اردیبهشت, ۱۳۹۵

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ تولید شمش آلومینیوم کشور باید به رقم ۱٫۵ میلیون تن برسد و اکنون شمش تولیدی سه واحد اصلی در این بخش حدود ۳۵۰ هزار تن است.

اقتصاد پرس: مهدی کرباسیان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز ذخایر گاز کشور موجب شده است ایران در جایگاه نخست یا دوم جهانی در این حوزه قرار گیرد و این منبع انرژی امکان تولید و فرآوری مواد معدنی از جمله آلومینیوم را فراهم کرده که مانع از خام فروشی خواهد شد.
کرباسیان گفت: فرآوری مواد خام معدنی و بهره گیری از بالاترین ارزش افزوده بعنوان سیاست های اقتصاد مقاومتی محسوب می شود و اکنون آلومینیوم رقیب جدی برای فولاد در صنعت خودروسازی شده است.
وی به مناسبت برگزاری چهارمین همایش بین المللی آلومینیوم ایران که در ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت سال جاری در تهران برگزار می شود، اظهار داشت: تولید فعلی آلومینیوم کشور کافی نیست و رایزنی های علمی در همایش های بین المللی زمینه ای برای دست یابی به فناوری های روز و بهره گیری از آخرین یافته های جهانی در این بخش است.
رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: تمدید قرارداد معدن بوکسیت گینه برای دوره ۲۵ ساله با دولت این کشور از اقدام های سال گذشته بود که قرار است مشاور اروپایی آن تا پایان تابستان ۱۳۹۵ گزارش فنی و مالی این پروژه را به ایمیدرو ارائه کند تا سرمایه‌گذار بین‌المللی شناسایی و کار اجرایی شود.
به گفته وی، همچنین شرکت نالکو دارنده بزرگ‌ترین کارخانه آلومینیوم‌سازی هند در مذاکراتی که در تهران صورت گرفت، پذیرفت در قالب یک تیم ۶ نفره ایرانی و هندی شیوه‌های سرمایه‌گذاری برای دوره ۲۰ ساله شناسایی و اجرا شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: مذاکراتی با دو شرکت استرالیایی به منظور واردات بوکسیت و تولید آلومینیوم صورت گرفته است که انتظار می‌رود در این زمینه توافق لازم به عمل آید.
وی پروژه تولید ۴۰ هزار تن شمش آلومینیوم با شرکت چینی ان اف سی NFCبه روش بهره‌گیری از تولید (BOT ساخت ، بهره برداری وانتقال ) در خراسان شمالی را از دیگر پروژه‌های در دست اقدام شرکت ایمیدرو اعلام کرد.
به گفته کرباسیان، ایجاد یک واحد ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تنی تولید شمش آلومینیوم با طرف ایتالیایی در حال مذاکره است که چنانچه نهایی شود، امسال فعالیت اجرایی آن آغاز خواهد شد.
منصور سلطانیه دبیر چهارمین همایش بین‌المللی آلومینیوم ایران نیز در این نشست اظهار داشت: برای شرکت در این همایش ۱۲۰ مقاله داخلی و ۲۰ مقاله خارجی در مدت دو روز برگزاری همایش ارائه خواهد شد.
وی برپایی نمایشگاهی از صنعت آلومینیوم در حاشیه این همایش را یادآور شد و گفت: تاکنون کشورهای آلمان، چین، فرانسه، ایتالیا، روسیه، عمان، ترکیه و اسپانیا نسبت به تامین غرفه در نمایشگاه اقدام کرده‌اند.
همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی، نشست تخصصی کاربرد آلومینیوم در صنعت خودرو، نشست تخصصی زیست محیطی با مشارکت مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست از ویژگی‌های چهارمین دوره این همایش به حساب می‌آید.
بر اساس آمار گمرک ایران‌، در ۱۱ ماه سال گذشته ۱۱۴ هزار و ۵۶۹ تن شمش و محصولات آلومینیومی به ارزش ۲۱۱ میلیون و ۶۸۰ هزار دلار صادر شد.
تولید آلومینا در سال ۱۳۹۲ بیش از ۲۴۹ هزار تن بود که در سال ۱۳۹۴ به ۲۵۰ هزار تن رسید.

منبع: ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.