تخریب اراضی موجب افزایش 30 درصدی قیمت می‌شود ۲۷ خرداد, ۱۳۹۵

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت :تخریب اراضی در ۲۵ سال آینده بهره وری غذای جهان را تا ۱۲ درصد کاهش می دهد که این امر منجر به افزایش ۳۰ درصد قیمت غذا در سطح جهان می‌شود.

اقتصادپرس: دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی مبارزه با بیابان زایی و خشکسالی، ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶ برابر با ۲۸ خرداد ماه جاری گفت تخریب اراضی در ۲۵ سال آینده بهره وری غذای جهان را تا ۱۲ درصد کاهش می دهد که این امر منجر به افزایش ۳۰ درصد قیمت غذا در سطح جهان می گردد.

متن کامل پیام بان کی مون به شرح زیر است:

بیابان زایی، تخریب اراضی، خشکسالی و تغییرات اقلیمی موضوعاتی به هم پیوسته هستند. شدت و تناوب خشکسالی، سیل و حرارت شدید به موجب تخریب اراضی و تغییرات آب و هوا افزایش یافته است. بیش از پنجاه درصد زمین های کشاورزی به گونه ای معتدل یا شدید تخریب می شود و سالانه ۱۲ میلیون هکتار زمین به دلیل تولید از بین می رود.

معیشت و رفاه صدها میلیون فرد در خطر است. حدود ۸۰۰ میلیون نفر سوء تغذیه مزمنی دارند که مستقیما ناشی از تخریب اراضی، کاهش حاصلخیزی خاک، استفاده ناپایدار از آب، خشکسالی و از دست رفتن تنوع زیستی است. تخریب اراضی در ۲۵ سال آینده بهره وری غذای جهان را تا ۱۲ درصد کاهش می دهد که این امر منجر به افزایش ۳۰ درصد قیمت غذا در سطح جهان می گردد.

بیابان زایی و تخریب اراضی بدون راه حلی بلند مدت نه تنها بر تامین مواد غذایی اثرگذار است، بلکه باعث افزایش مهاجرت و به خطر افتادن ثبات بسیاری از ملت ها و مناطق می گردد. بدین خاطر، رهبران جهان توقف تخریب اراضی را به عنوان یکی از اهداف آرمان های توسعه پایدار در نظر گرفتند. این امر به معنای احیای حداقل دوازده میلیون هکتار از اراضی تخریب شده در سال است.

کشاورزی پایدار و هوشمند در برابر تغییرات آب و هوا رویکردی مهم است. این امر نه تنها به مقاومت کشورها در برابر تغییرات اقلیمی کمک می کند، بلکه با از بین بردن کربن جو و برگرداندن آن به خاک، از کاهش تفییرات آب و هوا حمایت می کند. گذار به سوی کشاورزی پایدار خصوصا در فقیرترین مناطق جهان، فقر را کاهش داده و باعث ایجاد اشتغال می شود. این امر تا ۲۰۵۰ می تواند ۲۰۰ میلیون شغل را در سراسر سیستم تولید مواد غذایی ایجاد کند.

موضوع امسال روز جهانی مبارزه با بیان زایی، “از کره زمین محافظت کنید، اراضی را احیا کنید، مردم را مشارکت دهید”

است. در این روز همه نقش آفرینان را فرا می خوانم تا برای رسیدن به توقف تخریب اراضی به عنوان بخشی از تلاش های گسترده در راستای دستیابی به آرمان های توسعه پایدار همکاری کنند و آینده ای سرشار از کرامت و فرصت برای همه به وجود آورند.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.