شناسایی و کدگذاری بیش از 45 میلیون مکان پستی در کشور ۱۶ خرداد, ۱۳۹۵

مدیر عامل شرکت پست از شناسایی و کدگذاری بیش از ۴۵ میلیون و ۳۰۰ هزار مکان در کشور خبر داد و گفت: ۱۰۰ درصد اماکن شهری و ۷۰ درصد اماکن روستایی کشور به‌منظور به‌روزرسانی اطلاعات مکانی شناسایی و شناسنامه‌دار شدند.

اقتصادپرس:حسین مهری امروز در نشست شورای اداری استان سمنان، با اشاره به پیشینه پست در کشورمان از ایران به عنوان مبدع پست در دنیا یاد و اظهار کرد: پست و خدمات پستی در دوران هخامنشیان در ایران برای نخستین‌بار شکل گرفت و از این رو ایران به عنوان یکی از کشور‌هایی که در صنعت پست پیشتاز بوده مطرح است.

وی با تقسیم‌بندری دوران تحول در پست به چهار دوره تصریح کرد: دوره نخست که به گذشته برمی‌گردد و پست و جابجایی کالا و خدمات به شکل کاملا سنتی انجام می‌شد پست کاملا در خدمت حاکمیت و دربار بود.

مدیر عامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران از دورات صدارت امیرکبیر در ۱۴۰ سال پیش به عنوان دومین دوره پست یاد کرد و افزود: در دوران امیرکبیر خدمات پستی در ایران شکل جدیدی به خود گرفته و در خدمت مردم قرار می‌گیرد. در همان زمان است که اولین دستورالعمل پستی و تعرفه‌های پستی در کشور شکل می‌گیرد.

مهری از تبدیل پست ایران به شرکت پست به عنوان دوره سوم پست در ایران نام برد و افزود: چهارمین دوره پست در چند سال اخیر و با تصویب مجلس شورای اسلامی در حال شکل گرفتن است که در آن پست به “شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران” تغییرنام می‌یابد.

وی با بیان اینکه این قانون پس از تصویب شورای نگهبان اجرایی می‌شود، گفت: در این دوره قرار است که دولت تدبیر و امید با راه‌اندازی دو اپراتور در پست و ایجاد زیرساخت‌های لازم در پست جمهوری اسلامی ایران زمینه ورود این شرکت ملی به دوران چهارم خود را فراهم کند.

مدیر عامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران از پست به مثابه یکی از زیرساخت‌های اصلی تحقق دولت الکترونیک یاد کرد و گفت: انتظار می‌رود که شرکت ملی پست با این ساختار و اساسنامه جدید نقش موثری در تحقق دولت الکترونیک ایفا کند.

وی با بیان اینکه اکثر قریب به اتفاق شرکت های پست در دنیا دولتی هستند، افزود: در حال حاضر پست در ۱۸۵ کشور از ۱۹۲ کشوری که عضو اتحادیه جهانی پست هستند به صورت دولتی اداره می شود.

وی با اشاره به مزایای پست از این شرکت به عنوان دستگاهی موثر در سالم‌سازی فضای اداری نام برد و اضافه کرد: پست می‌تواند تا حد زیادی از تماس افراد با کارکنان ادارات کم کند و بدیهی است که این روند به سالم‌سازی فضای اداری کمک زیادی می‌کند.

مهری ادامه داد: علاوه بر این کاهش ترددها، کمک به سلامت محیط‌زیست و جلوگیری از آلودگی بیشتر در مناطق شهری، کاهش شدید هزینه‌ها، ارتقاء امنیت شهروندان و… از دیگر مزایای برون‌سپاری برخی ماموریت دستگاه‌ها به پست جمهوری اسلامی است.

وی با بیان اینکه پست در دولت تدبیر و امید کارهای زیادی شروع کرده افزود: کمک به توسعه تجارت الکترونیک یکی از این کارها است که برای آن هدفگذاری شده و پست می‌تواند به تحقق آن در کشور کمک شایانی کند. علاوه بر این پست در سال گذشته در زمینه تک‌برگی کردن اسناد مالکیت با سازمان ثبت اسناد و در زمینه صدور کارت هوشمند و کارت‌های ملی با ثبت احوال همکاری‌های خوبی داشته است.

وی از پست به عنوان درگاه خدمات دولت نام برد و گفت: با آغاز به کار دولت تدبیر و امید طی توافق نامه‌ای که بین پست و استانداری‌های کشور بسته در راستای تحقق دولت الکترونیک منعقد شده، پست به عنوان درگاه خدمات دولت تعیین شده است.

وی با اذعان به اینکه شرکت پست متولی طرح ملی جی نف یا نظام نشانی استاندارد است، اظهار کرد: این طرح باعث می‌شود که آدرس‌ها بر اساس کد پستی ۱۰ رقمی صورت بگیرد تا همه شهروندان بتوانند از کد پستی ۱۰ رقمی که تنها نمایان‌گر هویت مکانی یک فرد است، بهره‌مند شوند.

مدیر عامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برخی موانع اجرای این طرح گفت: وجود معابر هم‌نام در مناطق شهری، وجود معابر و امکان بی‌نام، وجود اماکن متعدد بی‌پلاک در بسیاری روستاها و… از جمله مشکلات پیش روی اجرای این طرح ملی است که پیشنهاد ما برای مرتفع شدن آنها تشکیل شورای نامگذاری در استان‌ها و شهرستان‌ها است.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *