کنترل واردات برنج با عوارض و قیمت تمام شده ۱۱ خرداد, ۱۳۹۵

مدیرکل دفتر ساماندهی و توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه حداقل قیمت تمام شده هر کیلو برنج وارداتی ۴۵۰۰ تومان است، گفت: قیمت مذکور مانع واردات بی‌رویه است.

اقتصاد پرس: جمال مدرسی گفت: ثبت سفارش و واردات برنج از چهارم آذر سال ۱۳۹۴ آزاد بوده و هیچ گونه مصوبه جدیدی برای واردات آن به تازگی ابلاغ نشده است.

وی  افزود: به دنبال تصویب شورای اقتصاد، وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت واردات برنج  و ثبت سفارش آن را از آذرماه سال ۹۴ تا پایان تیرماه امسال آزاد اعلام کرد.

مدیرکل دفتر ساماندهی و توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: البته در راستای حمایت از تولید داخلی تعرفه ۴۰ درصدی برای واردات برنج منظور شده و علاوه بر آن واردکنندگان باید به ازای هر کیلوگرم واردات برنج مبلغ ۵۰۰ تومان مابه‌التفاوت به گمرک جمهوری اسلامی ایران بپردازند.

مدرسی بیان داشت: واردات و ثبت سفارش برنج به مدت ۴ ماه و در فصل برداشت برنج در راستای حمایت از تولید داخلی ممنوع است.

وی بیان داشت: مطابق قانون، هیچ واردکننده‌ای مجاز به واردات در ۴ ماه مرداد، شهریور، مهر و آبان که فصل برداشت این محصول است، نیست.

مدیرکل دفتر ساماندهی و توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی گفت: بنابراین واردکنندگانی که موفق به واردات برنج تا پایان مهلت قانونی نمی‌شوند، باید واردات برنج را به بعد از فصل برداشت یعنی آذرماه ۹۵ موکول کنند.

مدرسی بیان داشت: هیچ گونه محدودیتی در واردات برنج نیست، اما مقدار آن برای جلوگیری از ضربه به تولید کنترل می‌شود.

وی میزان نیاز وارداتی به برنج را یک میلیون تن تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: با تعرفه ۴۰ درصد و مابه‌التفاوت ۵۰۰ تومانی حداقل قیمت تمام شده هر کیلو برنج وارداتی ۴۵۰۰ تومان است.

مدیرکل دفتر ساماندهی و توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه قیمت تمام شده برنج وارداتی مانعی برای واردات بیش از اندازه این محصول است، گفت: با این قیمت، تولید‌کننده برنج ایرانی هم قدرت رقابت خود را حذف می‌کند.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.