بانک‌های اروپایی فرصت‌ها را از بین می‌برند ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

معاون وزیر امور خارجه گفت: مبنای همکاری ما با کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، سرمایه‌گذاری مشترک و انتقال فناوری و چارچوب اقتصاد مقاومتی است و بانک‌های اروپایی با مته به خشخاش گذاشتن در مورد لغو تحریم‌های ایران فرصت‌ها را از بین می‌برند.

اقتصاد پرس: مجید تخت روانچی بعد از ظهر امروز در نخستین همایش تجاری مشترک ایران و ایتالیا به سابقه روابط سیاسی ایران و ایتالیا اشاره کرد و گفت: اکنون بیش از ۲۰۰ سال است که با ایتالیا روابط سیاسی داریم و این کشور یکی از دوستان نزدیک ما در اروپا محسوب می‌شود که هیچ مشکلی برای گسترش روابط تجاری با ایتالیا نمی‌بینیم.

وی با اشاره به اینکه تا چند سال پیش روابط تجاری کشورمان با ایتالیا به ۷ میلیارد دلار هم رسیده بود، خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل تحریم‌ها این رقم کاهش یافت و اکنون با فضای رقابتی جدیدی که در ایران بوجود آمده شرکت‌های خارجی مایلند در حوزه‌های صنعتی، کشاورزی، حمل و نقل، مخابرات و عرصه‌های دیگر با ایران همکاری کنند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان به این نکته اشاره کرد که با توجه به چهارچوب‌های اقتصاد مقاومتی مایلیم که همکاری با کشورهای دیگر در قالب سرمایه‌گذاری مشترک و انتقال فناوری باشد و علاوه بر آنکه بازارهای داخلی را مد نظر قرار می‌دهیم نگاهی هم به بازارهای کشورهای پیرامونمان داشته باشیم.

روانچی اظهار داشت: علیرغم ناامنی‌های کشورهای اطراف ایران و مشکلاتی که تروریست‌ها در خارج از کشورمان ایجاد کرده‌اند اما ایران منطقه‌ای امن و با ثبات برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود مضاف بر آنکه دارای منابع غنی بوده و از نظر جغرافیایی موقعیت مناسبی دارد.

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که دولت و مجلس نیز پس از پسابرجام سعی کرده‌اند قوانین مناسبی را با عنوان تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی در ایران ایجاد کنند چرا که ما قوانین خوبی در این زمینه داریم و اکنون نیز قانون مبارزه با پولشویی در مجلس به تصویب رسید که به تائید شورای نگهبان هم رسیده است. همچنین بحث معافیت‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران و ایجاد شرایط مفید در این زمینه وجود دارد.

به گفته این مسئول در وزارت امور خارجه، ایران می‌تواند هاب اقتصادی منطقه باشد که علاوه بر بازار داخل بازار کشورهای اطراف را نیز هدف قرار می‌دهد.

تخت روانچی به گزارش صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد که تائید می‌کند ایران نوزدهمین اقتصاد دنیاست که با ظرفیت‌های موجود می‌تواند همکاری‌های اقتصادی خوبی با کشورهای دیگر داشته باشد.

وی خطاب به طرف ایتالیایی و دیگر کشورهای اروپایی گفت: همکاری‌های مالی از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که همکاری‌های بانکی نقش مهمی را در این میان ایفا می‌کند و بانک‌های اروپایی باید توجه داشته باشند که بیش از حد «مته به خشخاش گذاشتن» سبب از بین رفتن فرصت‌ها می‌شود چرا که برخی از بانک‌ها از وضعیت لغو تحریم‌ها و مبادلات بانکی با ایران چشم‌انداز درستی ندارند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.