دانشگاهیان دولت را در عمق فاجعه بحران آب توجیه کنند ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵

دبیر همایش علل و راهکارهای مقابله با بحران کمی و کیفی آب کشور گفت: اولویت کار دانشگاهیان باید این باشد که دولت را از عمق مشکل بحران آب آگاه کنند و در این صورت است که دولت می‌تواند کار خود را به درستی عملیاتی کند.

اقتصاد پرس: نشست هم اندیشی بررسی علل و مقابله با بحران کمی و کیفی آب کشور از صبح امروز در فرهنگستان علوم آغاز شد.

در ابتدای این مراسم دبیر همایش اظهار داشت: بحران آب به گونه‌ای است که می‌تواند در آینده هم از نظر مسائل اجتماعی و اقتصادی و سلامت اثرگذار باشد.

محمد شاهدی ادامه داد: اهمیتت این موضوع (آب) از موضوعات روزمره که به آن پرداخته می‌شود بیشتر است اما در عمل کاری انجام نشده است.

وی ادامه داد: اصلی‌ترین کسانی که باید به موضوع بحران آب بپردازند در گام اول اندیشمندان و صاحبنظران هستند.

معاون پژوهشی علوم محض و کاربردی فرهنگستان علوم بیان کرد: دانشگاهیان باید موضوع آب را در اولویت کارهای خود بدانند؛ زمانی دولت کاری را دقیق اجرا می‌کند که عمق قضیه را درک کند و دانشمندان و دانشگاهیان می‌توانند دولت را متوجه این مشکل کنند.

وی با اشاره به برگزاری همایش خشکسالی و تغییر اقلیم در کالیفرنیا اظهار داشت: آنجا هم عنوان می‌شد که دولت و مجلس باید توسط صاحبنظران و انجمن‌ها توجیه شوند.

شاهدی تاکید کرد: نمایندگان مجلس باید از نظر موضوع بحران کمی و کیفی آب کشور توجیه شوند؛ در زمانی کوتاه و سریع مشکلات کم آبی و تغییر اقلیم رفع نمی‌شود و دولت‌ها نمی‌توانند در این حوزه به سرعت عمل کرده و خرابی‌ها ترمیم کنند.

معاون پژوهشی علوم محض و کاربردی فرهنگستان علوم گفت: دولت‌ها با آگاهی مردم و روشن شدن عمق قضیه فعال می‌شوند.

شاهدی افزود: در سال‌های گذشته از منابع آب زیاد برداشت کرده‌ایم و امروز منابع آب زیرزمینی در حال تخریب است که فرو نشست دشت‌ها به این دلیل است.

معاون پژوهشی علوم محض و کاربردی فرهنگستان علوم بیان کرد: از دغدغه‌های اصلی دانشمندان باید اجتماعی کردن چنین موضوعاتی باشد، البته در شرایط مشکلات اقتصادی و کمبود اعتبار نمی‌توان راحت به کشاورزان گفت آب مصرف نکنند یا کارخانجات فاضلاب خود را به درون آب‌ها بریزند و این موضوع باید در گذشته به تدریج اجرا می‌شد که نشد.

شاهدی بیان کرد: اگر همه دانشگاهیان به این موضوع بپردازند و در اجتماع مطرح شود، ضمن آنکه مسئولان هم آگاه شوند، به تدریج می‌توان با بحران کم آبی مقابله کرد.

وی به فعالیت‌های فرهنگستان علوم در ارتباط با امور آب در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: این همایش هم در همین راستا و برای بررسی علل و راهکارهای مقابله با بحران کمی و کیفی آ‌ب کشور برگزار شد.

معاون پژوهشی علوم محض و کاربردی فرهنگستان علوم گفت: در  این همایش ۴۵ مقاله ارائه شده است که ۱۵ مقاله در قالب سخنرانی و ۳۰ مقاله در قالب مکتوب ارائه می‌شود.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.