یکسان سازی، الزام راه اندازی بورس ارز ۲۰ شهریور, ۱۳۹۵

– رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با بیان اینکه این سازمان آمادگی راه اندازی بورس ارز را دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در راستای راه اندازی بورس ارز در انتظار یکسان سازی نرخ ارز هستیم.

اقتصاد پرس: شاپور محمدی در نشست خبری صبح امروز خود در خصوص فعالیت‌های سازمان بورس گفت:یکی از الویت‌های سازمان بورس ارتقا پایاپای بازار سرمایه است تا از توان داخلی به صورت حداکثری استفاده کرده و برای انتقال تکنولوژی قدم‌های موثری برداشته شود.

وی در خصوص راه اندازی اوراق سلف گندم در بورس کالا گفت: این یکی از اقدامات موثر در فرهنگ سازی بورس کالا است و این اوراق تا هفته آینده راه اندازی خواهد شد و تنها در انتظار امضای قرارداد بین GTC و بانک کشاورزی هستیم و در مجموع بازار سرمایه آمادگی لازم را در جهت کمک به تسویه با کشاورزان دارد.

محمدی در توضیح معاملات بلوکی در بازار سرمایه گفت:معاملات بلوکی از معاملات مجاز بازار سرمایه است و لزوم این معاملات، قیمت و شاخص شفاف است که تعیین قیمت‌ها در بازار سرمایه از اهمیت بیشتری برخوردار است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، تصریح کرد: برای راه اندازی بورس ارز در انتظار یکسان سازی نرخ ارز هستیم و بازار سرمایه آمادگی لازم را برای راه اندازی این بورس دارد.

وی با اشاره به اهمیت اصلاح رویه‌های بورس گفت:در جهت اصلاح رویه‌ها در بازار سرمایه، سامانه زمان سنجی سازمان بورس فعالیت خود را اغاز کرده و این سامانه محدود به سازمان بورس نخواهد بود و در تمام شرکت‌های زیر محموعه سازمان همچون بورس های کالا، انرژی و فرابورس اجرایی خواهد شد.

محمدی در خصوص راه اندازی سامانه اختیار خرید و فروش در بازار سرمایه یادآور شد:با راه اندازی سامانه خرید و فروش شفافیت موجود در معاملات افزایش می‌یابد و این سامانه تا پایان سال عملیاتی خواهد شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اظهار کرد: استفاده از ابزارهای مالی اسلامی در اولویت سازمان بورس است و ما در حال حاضر اوراق بسیار زیادی در بازار داریم و این در حالی است که اوراق مرابحه راه اندازی می‌شود و سلف موازی در حال پیگیری است.

محمدی در توضیح اهمیت تقویت فرایند اطلاع رسانی و افشا در بازار سرمایه گفت:یکی از الزامات افشا مربوط به تولید و فروش شرکت‌های سهامی است و با این فرایند تمامی شرکت‌ها باید ماهانه میزان خرید و فروش خود را اطلاع رسانی و افشا کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تفاهم نامه با کشور آلمان گفت: در بحث انعقاد قرار داد با کشورهای مهم در حال کار هستیم و در این راستا تفاهم نامه‌ای با آلمان در جهت انتقال دانش مالی و جذب سرمایه گذار خارجی صورت گرفته که امیدواریم با این شرایط روند رشد بازار سرمایه در سطح جهانی صورت گیرد.

وی در خصوص اهمیت حمایت از شاخص بازار سرمایه گفت: روند صعودی و نزولی شاخص قیمت را سهم ها تعیین می‌کنند و لزوم بازار سرمایه شفافیت در قیمت‌ها است.

محمدی در خصوص fatf در بازار سرمایه گفت: نظر سازمان بورس در خصوص fatf همان نظر وزیر اقتصاد است و ما نیز در این راستا تمام وظایف محوله به بهترین شکل انجام خواهیم داد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در توضیح بورس تعاونی گفت: بورس تعاونی یک بورس جدا از بازار سرمایه نیست و تنها پذیرش تعاونی های عام در بازار سرمایه است و به زودی ۱۵تعاونی عام به تابلوی فرابورس خواهند رفت و ما امادگی لازم را برای ورود تعاونی‌ها به بازار سرمایه را داریم و موضوع تشکیل بورس تعاونی به هیچ عنوان مطرح نیست.

وی افزود: بیش از یک تیلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که از این میزان یک و سه دهم از آن در تولید کشور نقش دارد و در نتیجه نقدینگی با رشد صنایع در کشور به سمت بازار سهام سوق داده خواهد شد و سهم ها رشد خواهند کرد که باید در این راستا فرهنگ سازی برای بازار سرمایه صورت گیرد.

منبع:میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *