افزایش 30 درصدی تولید محصولات کشاورزی ۱۱ شهریور, ۱۳۹۵

چند منظوره کردن استخرهای ذخیره آب کشاورزی و پرورش ماهی، افزایش کارایی و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی را به همراه دارد .

اقتصادپرس: طرح ۲ منظوره کردن استخرهای ذخیره آب کشاورزی و پرورش ماهی به منظور استفاده بهینه و درست از آب مصرفی ، به پرورش دهندگان ماهی دارای استخرهای ذخیره آب پیشنهاد شده است تا هزینه های تولید کاهش یابد.

نغمه نظری مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به فواید ۲ منظوره کردن استخرهای ذخیره آب کشاورزی و پرورش ماهی و تاثیر آن در بخش کشاورزی گفت: با استفاده از این شیوه،  هزینه تولید محصولات کشاورزی نسبت به مزارع کلانی که صرفا به پرورش می پردازند کاهش یافته و راندمان تولید به همراه کیفیت افزایش می یابد در نتیجه تولید اقتصادی تر خواهد بود.
وی  افزود:  پژوهش های انجام شده نشان می دهد مزارعی که تا کنون اقدام به اجرای این طرح کرده اند حدود ۳۰ درصد کشت محصولات کشاورزی تولیدیشان افزایش یافته است.
نظری تصریح کرد: کسانی که متقاضی چند منظوره کردن استخرهای ذخیره آب پرورش ماهی هستند ,می توانند به سازمانهای جهاد کشاورزی استانهای محل زندگی خود مراجعه کنند و در صورت داشتن شرایط لازم از نظر کیفیت آب برای پرورش ماهی ,مجوز لازم برای چند منظوره کردن به آنها داده می شود.
حامدی یکی از پرورش دهندگانی است که این طرح را اجرا کرده ومحصولات کشاورزی تولیدیش نسبت به گذشته دارای عملکرد و راندمان بهتری است.
وی با دارا بودن استخر ذخیره آب با برنامه ریزی و مدیریت مناسب از این استخر استفاده چند منظوره کرده و ضمن پرورش ماهی به کشاورزی ودامپروری هم می پردازد و علوفه مورد نیاز دامهای خود را با کاشت یونجه در ۱۵ هکتار و جو در ۲۰ هکتار تامین می کند.
حامدی در این خصوص گفت : با استفاده از استخر و ذخیره آب اقدام به کشت محصولاتی همچون جو,یونجه,ذرت و پسته کردم ،پس از برداشت, محصولات تولیدی راندمان بیشتری نسبت به گذشته داشته است.
وی افزود:در این روش ،دوره رشد با استفاده از  استخر ذخیره آب ،کوتاه می شود و به دلیل اینکه خود آب دارای کودهای غنی هست نیاز به کود و سم کاهش می یابد.
این تولید کننده ادامه داد: تولید ذرت با پساب استخر پرورش ماهی عملکرد محصول را افزایش می دهد و علاوه بر کاهش دوره رشد ,۵/۱ برابر افزایش تولید هم خواهیم داشت.
پسته نیز از درختانی است که برای بهره برداری محصول نهایی نیاز به یک دوره ۷ ساله دارد اما آبیاری باغات پسته با استفاده از پساب استخرهای پرورش ماهی حدود یک سال و نیم دوره پرورش کاهش می یابد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *