افزایش سود وام مسکن با ۱۵ ساله شدن دوره بازپرداخت ۶ شهریور, ۱۳۹۵

در صورتیکه دوره بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن ۱۵ ساله شود، زوج‌های جوان برای وام ۱۶۰ میلیون تومانی باید حدود ۴۰ میلیون تومان سود بیشتر پرداخت کنند، میزان اقساط ماهانه این وام نیز از ۲ میلیون تومان به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کاهش می‌یابد.

اقتصادپرس: اواخر هفته‌ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی در خلال تعریف و تمجید از مذاکره با ۶ قدرت جهانی و دستاوردهای آن برای کشور گریزی هم به برنامه وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن برای افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن خبر داد.

آخوندی با بیان این‌که زمان ۱۲ ساله بازپرداخت تسهیلات مسکن برای عده‌ای مشکل است، گفت: وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن به دنبال افزایش دوره بازپرداخت این تسهیلات به ۱۵ سال هستند.

وی افزود: با این کار مبلغ هر قسط کاهش می‌یابد و به این ترتیب فشار کمتری در جیب مردمی که قصد دریافت تسهیلات دارند احساس می شود.

به گزارش تسنیم، در شرایط کنونی یعنی سود ۱۱ درصدی و دوره بازپرداخت ساده ۱۲ ساله وام ۱۶۰ میلیون تومانی، زوج‌های جوان ماهانه باید کمی بیش از دو میلیون تومان قسط پرداخت کنند. کل سود دوره بازپرداخت ۱۲ ساله این وام حدود ۱۲۹ میلیون تومان است.

حال با دوره بازپرداخت ۱۵ ساله میزان اقساط و سود این تسهیلات را محاسبه می‌کنیم. در بازپرداخت ۱۵ ساله مورد نظر وزیر راه میزان اقساط ماهانه حدود ۲۰۰ هزار تومان کاهش می‌یابد، یعنی زوج‌های جوان ماهانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان (۱٫۸۱۸ میلیون تومان) پرداخت می‌کنند.

این در حالی است که سود تسهیلات مذکور حدود ۴۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر کل سود وام ۱۶۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۱۵ ساله ۱۶۷ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان است.

لازم به ذکر است افزایش دوره بازپرداخت به ۱۵ سال همین شرایط را برای سایر وا‌م‌های مسکن به وجود می‌آورد.

منبع:  تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *