جبران کسری بودجه ازطریق ارز،متضاد با سیاست کنترل تورم است ۲۰ مرداد, ۱۳۹۵

دکتر محمد رضا پورابراهیمی نماینده مجلس یکی از اهداف اصلی اقتصاد کشور را تک نرخی شدن دانست و عنوان داشت: با اینکه دولت بارها اعلام کرده است که قصد تک نرخی کردن ارز را دارد، اما این مسئله اتفاق نیافتاده است.

اقتصادپرس: دکتر محمد رضا پورابراهیمی نماینده مجلس یکی از اهداف اصلی اقتصاد کشور را تک نرخی شدن دانست و عنوان داشت: با اینکه دولت بارها اعلام کرده است که قصد تک نرخی کردن ارز را دارد، اما این مسئله اتفاق نیافتاده است. این امید وجود دارد که بعد از برجام بتوانیم روزنه هایی از اقدامات مثبت کشورهای دیگر را شاهد باشیم تا تبادل بانکی و مالی ایجاد شود و این فرصت برای نظام اقتصادی و بانکی کشور است.

وی افزود: کاری که بانک مرکزی در این خصوص انجام داده است، قطعا یک گام به جلو است و مجلس نیز این را یک کار مثبت می داند تا بتوانیم ظرفیت های اقتصادی مان را با تک نرخی شدن ارز آزاد کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به اشکالاتی که ممکن است در هنگام اجرای ایجاد شود، اشاره کرد و عنوان داشت: این اقدامات باید متناسب با شرایط اقتصادی کشور باشد و در واقع باید به آرامی انجام شود تا تاثیرات منفی آن بر کشور دیده نشود. اگر این تمهیدات دیده شود می توانیم در سال جاری یا آینده شاهد تک نرخی شدن ارز باشیم.

پور ابراهیمی با اشاره به برخی نظرات درباره اینکه دولت قصد دارد با این کار کسری بودجه را جبران کند، اظهار داشت: اگر کسری بودجه بخواهد از طریق ارز جبران شود، متضاد با سیاست های دولت در بحث کنترل تورم است. در کشورمان بازار غیر رسمی داریم که روزانه میلیارد ها دلار به صورت غیر رسمی انجام می شود ولی حالا این بازار غیر رسمی و غیر شفاف به سمت شفاف و رسمی شدن حرکت می کند.

وی تصریح کرد: نظام مبادلات ارزی را به گونه ای تعریف کنید که بانک مرکزی بر بازار احاطه داشته باشد و آن را کنترل کند، این آئین نامه باعث افزایش نرخ ارز نخواهد شد. در حال حاضر این این تسلط و احاطه توسط بانک مرکزی وجود ندارد و به همین جهت شاهد تورم و فساد هستیم.

منبع: رادیو گفت و گودیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *