یک طرح شکست خورده دوباره روی میز ۱۹ مرداد, ۱۳۹۵

تا زمانی که قدرتهای نفتی خاورمیانه همچون عربستان، ایران و عراق در ثابت نگه داشتن سهم تولید خود و حتی افزایش با هم رقابت دارند طرح فریز نفتی مجددا با شکست مواجه خواهد شد.

اقتصادپرس: «فریز نفتی» در فروردین ماه سال جاری برای ثابت نگه داشتن سطح تولید نفت از سوی روسیه مطرح شد اما از آنجایی که کشورهای اوپک آن را خیلی جدی نگرفتند اجرایی نشد حالا طرح فریز نفتی مجددا مطرح شده است.

این بار اما طرح فریز نفتی توسط ونزوئلا مطرح شده است؛ هر چند بسیار بعید به نظر می رسد که این طرح به مرحله اجرا در بیاید اما مطرح شدن مجددش سبب شده تا افزایش قیمت در بازار نفت ایجاد شود؛ دوشنبه که روز اول کاری در بازارهای جهانی محسوب می شود در معاملات اولیه صبح قیمت‌های نفت افزایش یافت.

به طوری که قیمت نفت WTI با۱/۹۱ درصد افزایش به سطح۴۲ دلار و۶۰ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت دریای شمال نیز با۱/۶۵ درصد افزایش هر بشکه۴۵ دلار معامله شد.

اما به نظر می رسد تا زمانی که قدرتهای نفتی خاورمیانه همچون عربستان، ایران و عراق در ثابت نگه داشتن سهم تولید خود و حتی افزایش با هم رقابت دارند این طرح مجددا با شکست مواجه خواهد شد.

در حال حاضر کشور های تولید کننده نفت بر سر تولید بیشتر و جذب مشتری با ارائه تخفیف متمرکز شده اند به طوری که عراق قیمت رسمی فروش ماه سپتامبر نفت سبک بصره را بین یک تا ۲دلار و ۳۰سنت در هر بشکه نسبت به میانگین اعلامی نفت در ماه قبل کاهش داده است.

در این میان آنگونه که شرکت سرمایه‌گذاری «آلیانس برنشتاین» اعلام کرده رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۱۵ و نیز نیمه اول سال جاری قوی بوده و به ترتیب برابر با ۲ و ۱٫۵درصد بوده‌ به همین جهت بعید است که تقاضا در آینده افزایش داشته باشد.

طبق تحلیل این شرکت با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود از رشد جهانی در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ را به ترتیب معادل یک‌دهم و ۲دهم درصد کاهش داده این مساله هم حتما بر قیمت نفت اثر گذار خواهد بود.

در عین حال نباید از تاثیر مازاد عرضه نفت‌خام و فرآورده‌های آن گذشت. طبق آمار امسال صادرات سوخت چین ۵۰درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و به بیش از ماهانه ۴میلیون و ۵۷۰میلیون بشکه در روز رسیده است.

به باور تحلیلگران مجموعه این عوامل باعث خواهد شد که قیمت نفت در آینده به روند کاهش خود بازگردد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.