روابط بانکی با ایرلند هم برقرار نشد ۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

۲ بانک بزرگ ایرلند اعلام کردند به‌دلیل پابرجا ماندن تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان از تسهیل معاملات مالی با این کشور امتناع می‌کنند.

اقتصادپرس: به‌رغم لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران در ژانویه امسال، ۲ بانک اصلی ایرلند همچنان از تسهیل معاملات مالی با ایران امتناع می‌کنند.

در حالی که نمایندگان آژانس دولتی «بورد بیا» و اداره کشاورزی ایرلند به‌همراه ۱۷ شرکت فعال در زمینه صنایع غذایی این هفته در قالب هیئتی تجاری به ایران سفر خواهند کرد، بانک ای‌آی‌بی و بانک ایرلند تأیید کرده‌اند که محدودیت‌های آنها در زمینه نقل و انتقال پول در معاملات مرتبط با ایران همچنان پابرجاست.

این تحریم‌ها ممکن است موجب تضعیف ایرلند در برابر رقبای اروپایی‌اش در رقابت برای تجارت با ایران شود.

در حالی که تحریم‌های غرب علیه ایران در ماه ژانویه لغو شده، تحریم‌های آمریکا در زمینه تروریزم و حقوق بشر همچنان پابرجاست. از این رو، بسیاری از بانک‌های اروپایی همچنان از انجام تراکنش‌های مالی‌ای که منشأ آنها ایران باشد امتناع می‌ورزند زیرا نگران گرفتار شدن در اقدامات تنبیهی همچنان پابرجای دولت آمریکا هستند.

بانک ایرلند اعلام کرده که هرچند بخشی از تحریم‌ها در ارتباط با ایران لغو شده، اما مقررات در زمینه ادامه اعمال تحریم‌های اولیه آمریکا همچنان پابرجاست.

این بانک در ادامه می‌افزاید: «به این دلایل، بانک ایرلند در موقعیتی نیست که تراکنش‌های مرتبط با ایران را انجام دهد».

بانک ای‌آی‌بی هم گفته که محدودیت‌هایی در زمینه تراکنش‌های مالی مرتبط با ایران دارد، اما این مسئله را همچنان مورد بازنگری قرار خواهد داد.

طی هفته‌های اخیر، ایران قراردادهای تجاری مهمی را با کشورهای فرانسه، ایتالیا و آفریقای جنوبی به امضا رسانده و قرار است در ماه‌های آینده میزبان هیئت‌های تجاری از کشورهای آلمان و فرانسه باشد.

دیروز آژانس دولتی بورد بیا بیش از ۱۰۰ خریدار ایرانی محصولات غذایی را گرد هم جمع کرده بود تا در سمیناری در تهران با ۱۷ صادر کننده ایرلندی محصولات غذایی دیدار کنند.

اشتهای رو به افزایش ایران برای لبنیات، به‌ویژه شیرخشک، کره و پنیر بهترین پتانسیل برای صادرات لبنیات ایرلند است.

صادرات محصولات غذایی و نوشیدنی ایرلند به ایران که تحت تحریم قرار نداشت در سال گذشته میلادی به ۳٫۶ میلیون یورو رسید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.