20 مرداد /برگزاری آیین ملی روز مزرعه لوبیا در خمین ۱۶ مرداد, ۱۳۹۵

رئیس ترویج و مشارکتهای مردمی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: آیین ملی روز مزرعه لوبیا، ۲۰ مرداد ماه سال جاری در ایستگاه ملی تحقیقات لوبیا خمین برگزار می شود.

اقتصادپرس: سید حسین هاشمی افزود: محققین، کارشناسان، مروجین و کشاورزان لوبیا کار پیشرو از استانهای لوبیا خیز در این آیین یک روزه کشور شرکت می کنند.
وی اظهارکرد: استانهای زنجان، چهار محال بختیاری، فارس، لرستان، البرز و استان مرکزی نقاط مستعد کاشت لوبیا هستند که برای شرکت در این آیین دعوت شده اند.
وی ایجاد پل ارتباطی بین یافته های تحقیقاتی و کشاورزان، آشنایی بهره برداران با آخرین پژوهش های تحقیقاتی و بررسی مشکلات کاشت، داشت و برداشت لوبیا را ازمهمترین اهداف برگزاری آیین ملی روز مزرعه لوبیا برشمرد.
هاشمی بیان کرد: برگزاری کارگاه آموزشی و بازدید از جاذبه های طبیعی و تاریخی از برنامه های جانبی این آیین در شهرستان خمین است.
هاشمی بیان کرد: هر ساله در استان مرکزی یک روز به نام یکی از محصولات کشاورزی نامگذاری می شود و چون سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (فائو ) امسال را سال حبوبات نامگذاری کرده و خمین خاستگاه تولید لوبیای کشور است، آیین ملی روز مزرعه لوبیا به میزبانی ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین برگزار می شود.
خمین یکی از قطب های کشت و کار لوبیا به عنوان مهمترین گروه از حبوبات آبی کشور است و فرهنگ و تاریخ مردم این شهرستان با زراعت محصول لوبیا گره خورده و پنج نوع محصول لوبیای کشور در این شهرستان تولید می شود.
چهار هزار و ۴۴۵ نفر بهره بردار در خمین به تولید محصول لوبیا مشغول هستند که بسیاری از این بهره برداران به عنوان کشاورزان برتر این محصول در سالهای مختلف در سطح کشور معرفی شده اند.
ایستگاه ملـی تحقیقات لوبیای خمین از معتبرترین کانون های تحقیقی برای تولید این ماده غذایی است که سال ۱۳۷۳ فعالیت خود را آغاز و تاکنون ۱۳۰ طرح تحقیقی محصول لوبیا توسط محققین و کارشناسان، در این مرکز تحقیقاتی اجرا شده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.