صاحبان صنایع نیمه تعطیل از پرداخت تسیهلات استقبال می کنند؟ ۶ مرداد, ۱۳۹۵

به گفته کارشناسان بانکها باید تسهیلات را با سود پایین به تولید اختصاص بدهند تا راه اندازی پروژه های نیمه تمام توجیه اقتصادی داشته باشد، در غیر این صورت صاحبان صنایع برای راه اندازی کارخانجات خود استقبال چندانی از این تسهیلات نخواهند کرد.

اقتصادپرس: اردیبهشت امسال همایش تبیین برنامه‌های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با هدف تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش صنعت، معدن و تجارت و با محوریت رونق تولید و تعیین تکلیف ۷۵۰۰ واحد تولیدی مشکل‌دار، ارتقای رقابت‌پذیری واحدهای تولیدی کوچک و متوسط و تکمیل طرح‌های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰درصد و توسعه صادرات برگزار شد.

خروجی این همایش تصویب تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط و کمک به اتمام طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰درصد بود و قرار شد واحدها تا پایان سال ۹۵ ظرفیت‌های خالی‌ خود را فعال کنند. همچنین مشکلی در دانش فنی، ظرفیت و توان مدیریت بازار نداشته باشند تا از تسهیلات برخوردار شوند.

چنانچه دولت به هدف خود برسد و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰درصد تکمیل شود ۷هزار و ۵۰۰ واحد نیمه‌تمام فعال می شود که اشتغالزایی مستقیم حدود ۹۰هزار نفر و ساماندهی ۲۲هزار میلیارد تومان سرمایه بلاتکلیف را موجب خواهد شد.

براساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت ۹۷ هزار و ۵۱۷ طرح در کشور در حال اجراست که از این میزان ۸هزار و ۶۳۷ طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰درصد همراه است.

بر اساس گزارش منتشر شده، ۷۷هزار و ۴۲ طرح با پیشرفت فیزیکی بین صفر تا ۲۰درصد، ۶هزار و ۳۵۸ طرح با پیشرفت فیزیکی بین ۲۰ تا ۴۰درصد، ۵هزار و ۴۸۰ طرح با پیشرفت فیزیکی بین ۴۰ تا ۶۰درصد، ۴هزار و ۵۶ طرح با پیشرفت فیزیکی بین ۶۰ تا ۸۰درصد و ۴هزار و ۵۸۱ طرح با پیشرفت فیزیکی بین ۸۰ تا ۹۹درصد ثبت شده است.

مطابق آمار تمرکز طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی با پیشرفت فیزیکی بین ۸۰ تا ۹۹درصد نیز به ترتیب در استان‌های اصفهان (۶۷۲طرح)، مرکزی (۳۸۸طرح)، آذربایجان‌شرقی (۳۵۲طرح)، یزد (۲۵۹ طرح) و گیلان (۲۵۶طرح) است.

اما اقدام دولت برای کمک به واحدهای صنعتی کوچک و متوسط موافقان و مخالفانی دارد؛ مخالفان معتقدند که اعطای تسهیلات بدون تامین بازار بیهوده است و در مقابل موافقان می گویند اعطای تسهیلات به واحد های تولیدی نیمه تعطیل عامل تحرک و در نهایت خروج از رکود خواهد بود.

در این میان نباید فراموش کرد که بانکها به بهانه نداشتن اعتبارات کافی با وزارت صنعت و معدن و تجارت همکاری نمی کنند.

به گفته کارشناسان در بسیاری از بخش ها طرح های نیمه تمام وجود دارد، اما باید اولویت بندی شده و به طرح هایی که بیشترین سود را برای اقتصاد کشور به همراه دارند _ از جمله واحدهایی که توان صادراتی دارند یا در گذشته صادرات داشته‌اند یا درحال‌حاضر شرایط صادراتی را پیدا کرده‌اند، واحدهایی که قابلیت فروش کالا را دارند و واحدهایی که از واردات کالا جلوگیری کنند _ تسهیلات اعطا شود چرا که منابع بانکی برای تمام طرح های نیمه تمام وجود ندارد.

به گفته کارشناسان بانکها باید تسهیلات را با سود پایین به تولید اختصاص بدهند تا راه اندازی پروژه های نیمه تمام توجیه اقتصادی داشته باشد و هزینه خرید دستگاهها و نوسازی تامین شود در غیر این صورت صاحبان صنایع برای راه اندازی کارخانجات خود استقبال چندانی از این تسهیلات نخواهند کرد چرا که با وجود رکود در کشور بیم آن دارند که تولیداتشان به فروش نرفته و زیان مضاعفی به آنها تحمیل شود.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *