جولان اجناس وارداتی غیر ضروری در بازار ۱۵ تیر, ۱۳۹۵

واردات بخشی از نیاز مبادلات تجاری هر کشوری محسوب می شود اما واردات کالاهای غیر ضروری، ظلم بزرگی در حق تولیدکننده و بر خلاف اهداف اقتصاد مقاومتی است.

اقتصادپرس: تکیه بر توانمندی های داخلی یکی از سیاست های اصلی اقتصاد مقاومتی به شمار می رود که پیش نیاز آن تقویت تولید داخلی و حمایت از اجناس ایرانی در برابر کالاهای وارداتی است.
بر این اساس واردات بخشی از نیاز مبادلات تجاری  هر کشوری محسوب می شود اما واردات کالاهای غیر ضروری که مشابه آن در داخل تولید می شود و از نظر کیفی و قیمتی نیز با اجناس ایرانی تفاوتی نمی کند در واقع ظلم بزرگی در حق تولیدکننده و بر خلاف اهداف عالی اقتصاد مقاومتی و رشد و توسعه کشور است.
بر اساس این گزارش در دو ماه ابتدای امسال کالاهایی وارد کشور شده که صدای تولیدکننده داخلی را در آورده و به تبع آن مقدار زیادی ارز نیز از کشور خارج شده است؛ در این میان چشم بادامی ها که از روی دیوار چین بازار ایران را به خوبی رصد کرده اند ، اقدام به ساخت و صادرات جزئی ترین اجناس مورد نیاز مردم نموده اند.
طبق آمار گمرک در این مدت چینی ها ۸۱ تن فلاسک به ارزش ۴ میلیارد و ۵۴۵ میلیون ریال برای چای خوردن ما تدارک دیدند؛ همچنین با صادرات ۳۰۲ هزار تن مداد تراش به ارزش ۲۰ میلیارد و ۶۵۴ میلیون ریال به خوبی در بازار،  مداد ایرانی را تراشیدند و دوربین دوچشمی به ارزش ۴۱۸ میلیون و ۳۷۰ هزار ریال به کشور ما وارد کرده اند.
بر اساس این گزارش کشور تایوان و ترکیه هم در کنار چین چند وقتی است که تامین سیفون دستشویی مورد نیاز کشور ما را به عهده گرفته اند و از این راه ۱۰ میلیاردو ۶۳۷ میلیون ریال پول عاید خود ساختند.
اما زمانی دل تولیدکننده ایرانی آب شد که نخ شمع چینی در ایران به ارزش ۸۵۸ میلیون و ۸۵ هزار ریال سوخت؛ در این میان چند وقتی هست که نخود پاکستانی به ارزش هزار و ۳۳۶ میلیارد و ۴۶۳ میلیون ریال در غذاهای ایرانی پخته می شود؛همچنین در این مدت واردات وسائل شعبده بازی به میزان  یک میلیارد و ۳۶۷ میلیون ریال پول از کشور خارج کرده است.
بر اساس این گزارش تنها جمع این ۷ قلم جنس وارداتی ، بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریال خرج روی دست کشور گذاشته که البته این اجناس به طور قطع جزو کالاهای ضروری به شمار نمی روند و ورود  آنها بر خلاف اهداف اقتصاد مقاومتی است.
لازم به ذکر است حدود ۸۷۰ قلم کالا شناسایی شده که نه تنها در ایران بلکه در هیچ کجای دنیا نیازی به واردات آنها نیست؛ البته سه هفته پیش به همت مسئولین وزارت صنعت ومعدن و تجارت  لیست آنها به دست دولت رسیده تا جلوی واردات آن به کشور گرفته شود.
امید است که با خط خوردن این اقلام از لیست کالاهای وارداتی ، تولیدکننده ایرانی با انگیزه بیشتری نسبت به قبل فعالیت کند و بازارهای کشور از اجناس ساخت داخل پر شود.
منبع:باشگاه خبرنگاران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *