خرید توافقی شیرخام زندگی دوباره به دامداران بخشید ۱۰ تیر, ۱۳۹۵

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت:مشکلات دامداران با اجرای مجدد خرید توافقی نسبت به یک ماه گذشته کمرنگ شده است.

اقتصادپرس: حسین صفایی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در گفتگو با خبرنگاراقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به تاثیر خرید توافقی شیر خام بر وضعیت دامداران اظهار داشت: از یک ماه گذشته تا کنون با اجرای این طرح خرید در ۷ استان انجام می شود ضمن اینکه این امکان وجود دارد که این طرح در همه استان ها توسعه یابد.
وی با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح با ۱۵ کارخانه قرارداد منعقد شده ، گفت: خوشبختانه طی یک ماه گذشته نرخ شیر خام  به هدف گذاری وزات جهاد کشاورزی نزدیک شده به طوریکه در این ۷ استان حداقل ۱۰۰ تومان قیمت هر کیلو شیر خام به نفع دامدار افزایش یافته است.
صفایی ادامه داد: هدف از خرید حمایتی شیر خام براین بوده که مازاد بر تقاضای صنایع لبنی برای امر صادرات تبدیل به شیر خشک شود ضمن اینکه عرضه باید به گونه ای مدیریت شود که قیمت شیر خان به نفع دامدار افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه در برخی استان ها دامداران به سبب اصلاح قیمت دیگر شیر خود را به سازمان مرکزی تعاون روستایی تحویل نمی دهند، بیان کرد: روزانه بین ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ تن شیر از دامداران در این طرح خریداری می شود و باید گفت که مشکل دامداران با اجرای مجدد خرید توافقی نسبت به یک ماه گذشته کمرنگ شده است.
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی در ادامه یادآورشد: اجرای این طرح محدودیت زمانی ندارد به طوریکه اگر احیانا نرخ شیر خام در برخی استان ها کاهش یابد از این رو سازمان به تمامی استان ها اعلام کرده که خرید از دامداران صورت گیرد.
گفتنی است که مطالبات دامداران به تدریج پرداخت خواهد شد به طوریکه حداکثر  دو ماه پرداخت مطالبات کامل دامداران زمان نیاز دارد.
صفایی با بیان اینکه سرانه تولید  در کشور حدود ۱۱۰ کیلو و سرانه مصرف ۱۰۰ کیلو است، گفت: سالانه ۱۰ درصد سرانه تولید پس از فرآوری به تدریج در مسیر صادرات قرار می گیرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *