بخش خصوصی در سفرهای خارجی دولت فقط تماشاچی است ۲۹ خرداد, ۱۳۹۵

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به همراهی بخش خصوصی در سفرهای خارجی مقامات دولت گفت: در دولت‌های قبل بخش خصوصی را نمی‌بردند ولی الآن هم که هیئت‌های بخش خصوصی همراه دولت می‌روند، تماشاچی صحنه هستند.

اقتصادپرس: اسدالله عسگراولادی در خصوص رفت‌وآمد بی‌نتیجه هیئت‌های تجاری خارجی به کشور اظهار داشت: در فصل جدید پسابرجام همه مؤسسات خارجی تمایل پیدا کردند با ما حرف بزنند که این تمایل با ورود هیئت‌های خارجی به ایران شروع شد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: نخستین هیئت از فرانسه و دومین هیئت نیز از آلمان بود و طی چهار ماه هیئت‌های مختلفی آمدند و گفتگوهای زیادی انجام دادند. هدف ما این بود که این هیئت‌ها را وادار به سرمایه گذاری در کشورمان کنیم ولی قصد بعضی از هیئت‌ها تنها فروش کالا بود. ما هم اعلام کردیم که “هر زمان آماده شدید در مقابل فروش کالا از ما کالا بخرید یا سرمایه گذاری کنید، آمدن شما خاصیت دارد”.

عسگراولادی تصریح کرد: بارها اعلام کرده‌ام که اگر هیئتی می‌آید که در آنها خریداری وجود ندارد، آنها را نپذیرید، بلکه هیئت‌هایی را بپذیرید که فروشنده دارند و سرمایه‌گذار و خریدار واقعی داشته باشند.

وی با مهم شمردن اصل ورود هیئت‌ها خاطرنشان کرد: این مسئله تأثیر زیادی در روابط ما با دنیا دارد، زیرا دنیای غرب ما را در ۸ سال گذشته، تحریم کرده بود. آمدن هیئت‌ها گاهی همراه با رئیس جمهورشان بود که این خودش مسئله و رویدادی مهم و حساس برای کشورمان بود ولی نتیجه‌ای که باید از این ورودها گرفته شود، صورت نگرفته است هرچند کارهای مقدماتی و کوچکی انجام شد.

عسگراولادی با بیان اینکه سهم بخش خصوصی از صادرات ۱۰ میلیارد دلار است، بیان داشت: این رقم برخی سالها کم یا اضافه می‌شود. البته یک‌سری اشکالات در خصوص بخش خصوصی وجود دارد، به‌عنوان مثال یک هیئت به فرانسه می‌رود و همراه خود ۵۰ نفر بخش خصوصی دارد اما در جلسات تصمیم‌گیری تنها دولتی‌ها حضور دارند.

وی بیان داشت: البته در دولت‌های قبل این بخش خصوصی را هم نمی‌بردند ولی الآن هم که هیئت‌های بخش خصوصی همراه دولت می‌روند، تماشاچی صحنه هستند.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *