اولین گام برای کاهش نرخ سود ۲۳ خرداد, ۱۳۹۵

بانکی ها که در چند هفته گذشته سه جلسه درباره موضوعات صنفی داشته اند ظاهراً به جمع بندی نهایی برای نرخ سود نرسیده اند ولی در این بین بانک پاسارگاد اقدام به کاهش سود سپرده های خود کرده است.

اقتصادپرس: کاهش نرخ سود بانکی که چند هفته ایست بار دیگر نقل محافل بانکی شده ظاهراً در یکی دو بانک خصوصی اجرایی شده است.

بنا بود بانکداران با توافق یکدیگر نرخ سود بانکی را همراستا با نرخ تورم کاهش دهند؛ این موضوع خواسته مردان ارشد اقتصادی کشور از جمله وزیر امور اقتصادی و دارایی هم است.

کسب اطلاع خبرنگار تسنیم از نظام بانکی حکایت از آن دارد که تا کنون سه جلسه بین بانک های دولتی و خصوصی برای کاهش نرخ سود بانکی برگزار شده است ولی مشخص نیست که جمع بندی این جلسات چه بوده است.

یکی از مدیران عامل بانکها می گوید در این جلسات تمام موضوعات صنفی بانک ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته که یکی از این موضوعات تغییر نرخ سود بانکی است.

پیش از این عبدالناصر همتی مدیرعامل وقت بانک ملی از برنامه بانکی ها برای کاهش نرخ سود به ۱۵ یا ۱۶ درصد خبر داده بود. گفتنی است براساس توافق قبلی بانکها و با مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی از اسفند ۹۴ معادل ۱۸ درصد تعیین شده بود.

اما در کش و قوس تصمیم گیری بانکی ها برای کاهش نرخ سود بانکی، با خبر شدیم بانک پاسارگاد در کاهش سود بانکی پیش قدم شده و از امروز ۲۳ خردادماه نرخ سود سپرده های خود را به ۱۶ درصد رسانده است.

همچنین خبرهای دیگر حکایت از آن دارد که احتمالاً‌ این تصمیم به زودی در سایر بانک های دولتی و خصوصی اجرایی خواهد شد.

اقدام بانک پاسارگاد در خصوص کاهش نرخ سود بانکی، این احتمال را پررنگ می کند که ظاهراً در این سه جلسه بانک های دولتی و خصوصی تمام بانک ها به تصمیم واحد برای کاهش نرخ سود نرسیده اند. یا حداقل یکی دو بانک در این تصمیم گیری سنگ اندازی کرده اند.

گفتنی است، نرخ سود سپرده‌های بانکی از اول اسفند ۹۴ با توافق بانکی‌ها و مصوبه شورای پول و اعتبار از ۲۰ درصد به ۱۸ درصد و نرخ سود تسهیلات مبادله‌ای از ۲۱ به ۲۰ و تسهیلات مشارکتی از ۲۴ به ۲۲ درصد کاهش یافت.

خبرنگار تسنیم در تلاش برای تماس با مدیران عامل بانک هاست تا تصمیم های احتمالی در خصوص نرخ سود را به اطلاع مردم برساند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *