“مرغ همسایه” ۱۷ خرداد, ۱۳۹۵

اثرات مخرب نگاه بیش از حد به خارج در اقتصاد و برکات توجه ویژه به ظرفیت های داخلی در حوزه مصرف و تولید در پرونده ای به نام “مرغ همسایه” در خبرگزاری تسنیم بررسی کارشناسی می شود.

اقتصادپرس: دو گذاره گذشتن مسیر بهبود اقتصاد از خارج مانند سرمایه گذاری خارجی و مصرف کالاهای خارجی و توجه به مولفه های درونزا و تکیه بر ظرفیت های داخلی برای اصلاح وضعیت اقتصادی به مفاهیم پربحث در فضای گفتمانی این روزهای اقتصاد ایران تبدیل شده اند. به نظر می رسد دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن توجه ویژه خود را به نگاه به خارج معطوف کرده و نوعی رهاشدگی در توجه به مولفه های درونی اقتصادی را باعث شده است.

این در حالی است که شاخصهای اقتصاد مطلوب که توسط رهبر معظم انقلاب در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از ۳ سال قبل تاکنون برجسته شده را می توان در متغیرهای پیروی از الگوی اقتصاد بومی، اقتصاد درون زای برون گرا، کاهش وابستگی به خارج، عدم ترویج مصرف کالاها و برندهای خارجی، تکیه بر توان فنی و مهندسی شرکتهای داخلی، ترویج مصرف کالاهای داخلی، تاکید بر ظرفیتهای داخلی برای افزایش تولید و پرهیز از امید بستن به سرمایه خارجی به جای سرمایه های معطل مانده داخلی دسته بندی کرد.

رهبر معظم انقلاب با توجه به انبوه گزاره های تاریخی که نشان می دهد تنها راه بهبود اقتصاد هر کشوری توجه به مولفه های درونزا است در حرم امام به مناسبت رحلت ایشان فرمودند: «استقلال اقتصادی تنها با اقتصاد مقاومتی به‌دست می‌آید… همه‌ی تصمیم‌های بزرگ اقتصادی باید در ضمن اقتصاد مقاومتی تعریف بشود. فرض کنید ما با فلان کشور قرارداد معامله‌ی بازرگانی یا صنعتی میبندیم؛ باید معلوم بشود که این در کجای اقتصاد مقاومتی قرار میگیرد. اینکه ما خیال کنیم رونق اقتصاد کشور صرفاً با سرمایه‌گذاری خارجی تأمین میشود، خطا است. سرمایه‌گذاری خارجی البتّه چیز خوبی است امّا این یکی از خانه‌های جدول اقتصاد مقاومتی را پر میکند. مهم‌تر از سرمایه‌گذاری خارجی، فعّال کردن ظرفیّتهای درونی و داخلی است. ما ظرفیّتهای فعّال‌نشده‌ی فراوانی داریم که اینها را بایستی فعّال کنیم؛ این مهم‌تر است… اینکه ما همه‌چیز را موکول کنیم به اینکه خارجی‌ها بیایند اینجا سرمایه‌گذاری کنند، نه. گاهی گفته میشود که فنّاوری‌های نو را می‌آورند؛ خیلی خوب، عیبی ندارد؛ موافقیم که فنّاوری نو را بیاورند؛ [البتّه‌] اگر بیاورند! اگر هم نیاورند، من گفتم که این جوانان ما که در زمینه‌ی نانو پیشرفت کرده‌اند، در زمینه‌ی هسته‌ای پیشرفت کرده‌اند، در زمینه‌ی ساختهای فنّاوری پیچیده پیشرفت کرده‌اند، در بسیاری از زمینه‌ها جزو پنج، شش، ده کشور اوّل دنیا قرار گرفته‌اند، اینها نمیتوانند چاه‌های نفت ما را به تولید بهتر برسانند؟ یا پالایشگاه‌های ما را اصلاح کنند؟ »

خبرگزاری بین المللی تسنیم در یک پرونده کارشناسی با نام «مرغ همسایه» ضمن رصد تمامی سیاست ها ، برنامه ها و اقدامات اقتصادی قوای کشور در خصوص نگاه به داخل و خارج، به تبیین اثرات این دو نگاه متفاوت بر شاخص های مهم اقتصاد از جمله، اشتغال، رشد اقتصادی، سطح فناوری، بهره وری، بهبود ضریب جینی، رشد پایدار، بهبود شاخصهای انسانی، واردات و توان تولید داخل می پردازد تا ابعاد و جوانب موضوع برای مردم، دولت و کارشناسان مشخص شود.

خبرگزاری تسنیم خود را متعهد می داند تا از تمام ظرفیت فکری کارشناسی کشور به صورت دریافت نظرات و گفتگو با کارشناسان استفاده کرده و در فضایی مبتنی بر آزاداندیشی و تضارب آرا به موضوع بپردازد.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *