کشاورزان دست چه کسانی را از کشور باید کوتاه کنند؟ ۱۶ خرداد, ۱۳۹۵

امام خمینی (ره ) فرمودند: من از همه کشاورزان تقاضا دارم که در کار کشاورزی جدیت کنند و ما را از اینکه دستمان پیش دیگران باشد نجات بدهند.

اقتصادپرس: سیری در آثار و مواضع رهبر فقید انقلاب، نشان می دهد که از آغاز نهضت ۱۵ خرداد عنایت امام خمینی( ره) به کشاورزی و کشاورزان ایرانی به چشم می خورد، اینها همه حاکی از آن است که امام خمینی، افزون بر اسلام خواهی و کوشش احیاگرانه در جهت پیاده شدن احکام دینی در عرصه حیات و اجتماع مسلمانان به کشور ،پیشرفت ،آبادانی ، خوداتکایی و توسعه اقتصادی نیز نظر داشته است.

شکل گیری نهاد انقلابی و خدمت گزار جهاد سازندگی، فرمان و دعوتی حکیمانه از سوی امام است این حرکت نهادینه شده در روند احیای کشاورزی و کشاورزان در ایران که دوران وابستگی اقتصادی را پشت سر نهاده و دشواری های بسیاری در نیل به خودکفایی و استقلال، در پیش روی داشته است به روشنی از عزم استوار رهبرکبیر انقلاب در حمایت از کشاورزان فراموش شده حکایت داشته است.

ایشان در برخی از سخنانشان و در خصوص اهمیت امور کشاورزی فرمودند کشاورزان در هر کشوری که مثل کشور ما باشد، اصل در امور هستند. کشور ایران کشور کشاورزی است؛ زمین زیاد دارد، آب زیاد دارد و افراد هم زیاد، ما اگر چنانچه از حیث کشاورزی خودکفا نشویم و دستمان پیش قدرتهای دیگر دراز بشود و به عبارت دیگر گدایی کنیم، از آنها یا فرض کنید که پول هم بدهیم به آنها، لکن وابسته‏ایم. کشاورزان عزیز می‏توانند که ایران را از وابستگی در این بعد نجات بدهند و این را یک عبادت شرعی حساب کنند؛ و عبادت است کشاورزی، که در اسلام آن قدر به آن اهمیت داده شده است، و بعضی از ائمه ما خودشان می‏رفتند سراغ اینکه سرکشی به کشاورزی بکنند و گاهی هم شاید عمل. از این جهت ما باید این بعد را تقویت کنیم، یعنی هم دولت تقویت کند و هم برادران کشاورز همه همت خودشان را بگمارند که کشاورزی را تقویت کنند. شما اگر دیروز در زمان شاه با دلسردی عمل می‏کردید برای اینکه، می‏دیدید که حاصل دست شماها صرف یک مسائل انحرافی می‏شود، امروز این طور نیست. امروز برای اسلام کار می‏کنید، برای خدا عبادت می‏کنید. بنابراین من از همه کشاورزان تقاضا دارم که در کار کشاورزی جدیت کنند و ما را از اینکه دستمان پیش دیگران باشد نجات بدهند.”

منبع: باشگاه خبرنگاراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.