رکود بر همه بازارها حاکم است ۱۰ خرداد, ۱۳۹۵

دیروز هفتمین روز کاری خرداد‌ماه در حالی به پایان رسید که برای دومین روز متوالی شاخص منفی این ماه را تجربه کرد.

اقتصاد پرس: شاخص کل با ٣٠٣ واحد افت و ایستادن در پله ٧۶‌هزار‌و ٣٨٧ واحد، از ابتدای خرداد‌ماه بدون بازده کار خود را ادامه می‌دهد. ارزش معاملات حالا به زیر دو هزار میلیارد ریال رسیده و کاهش حجم و ارزش معاملات را در صنایع و شرکت‌ها شاهد هستیم.

عامل قرمزشدن بازار دیروز را هم نمی‌توان به صنعت خاصی مرتبط کرد. بسیاری از نمادهای تأثیرگذار بر شاخص کم و زیاد اثر منفی خود را بر شاخص گذاشتند. روند افزایشی و البته ملایم قیمت نفت در مدت اخیر هم نتوانست آن‌چنان تحرکی در بازار ایجاد کند. خبرهای سیاسی داخلی، از‌جمله اخبار مجلس شورای اسلامی و تحولات منطقه‌ای هم تأثیر چندانی نداشت. ظاهرا هیچ‌یک از این عوامل توانایی ایجاد انگیزه برای ورود سرمایه‌گذاران را ندارد.

عرضه‌های اولیه فرابورس در خرداد‌ماه که حالا به سه مورد رسید، نیز تحول شگرفی را ایجاد نکرد. این عرضه‌ها شامل سهام دو شرکت توسعه حمل‌ونقل ریلی پارسیان و سرمایه‌گذاری مسکن الوند و اوراق اجاره شرکت هواپیمایی ماهان می‌شود. آغاز فصل مجامع هم حرارتی به بازار منتقل نکرده است. مجامع برگزار‌شده تا‌به‌حال چندان جالب نبوده و بیشتر نمادها پس از برگزاری مجمع با قیمت تئوریک به تابلوی معاملات بازگشته‌‌اند.

هر روز شاهد پیغام‌های پیاپی مبنی بر بسته‌شدن نمادها برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و گشایش آنها پس از مجمع هستیم. ناگفته نماند که در سایر بازارهای موازی هم خبری از رونق و بازدهی نیست. هر‌از‌چند‌گاهی بازار ارز، طلا، مسکن و سایر بازارها اخبار پراکنده‌ای مبنی بر ایجاد انگیزه روانه می‌کنند؛ ولی وقتی از بالا به این بازارها نگاهی می‌اندازیم، متوجه رکود حاکم بر آنها می‌شویم.

منبع: شرقدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *