بانکداران برای تامین مالی پروژه‌هایشان بانک تشکیل ندهند ۵ خرداد, ۱۳۹۵

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی به نحوه‌ی عضویت برخی افراد در هیات مدیره بانک‌ها اشاره کرد و گفت: موسسان بانک‌ها به هیچ وجه نباید برای تامین مالی پروژه‌های خود، بانک تشکیل دهند.

اقتصاد پرس: عبدالمهدی ارجمندنژاد امروز در همایش سالانه پولی و ارزی در نشستی که با محوریت حاکمیت شرکتی بانک‌ها برگزار شد، با تاکید بر اهمیت جایگاه اعضای هیات مدیره بانک‌ها اظهار کرد: همواره با افرادی مواجه هستیم که می‌خواهند در این سمت قرار گیرند، اما در مجموع جایگاه تعریف شده‌ای نداشته و گاهی در چند جا عضو هیات مدیره هستند.

وی ادامه داد: پیش آمده که حتی مدیر عامل یک مجموعه بزرگ شرکتی برای مصاحبه به بانک مرکزی آمده، اما به او گفته‌ام که چطور می‌خواهد مسوولیت هیات مدیره یک بانک را بپذیرد در حالی که مسوولیت فعلی وی تا این حد سنگین است.

ارجمندنژاد همچنین گفت که با افرادی برخورد داشته که می‌خواستند عضو هیات مدیره یک بانک شوند در حالی که همزمان در ۱۰ شرکت عضو هیات مدیره بوده است که در این حالت چنین افرادی نمی‌توانند بر مسائل بانک‌ها و عملکرد آن نظارت داشته باشند.

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پالشویی بانک مرکزی در ادامه از ابلاغ دستورالعمل حاکمیت شرکتی به بانک‌ها در چند روز آینده خبر و ادامه داد: مقررات در زمینه‌ی حاکمیت شرکتی در بانک مرکزی تدوین و نظرات کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در آن لحاظ شده و به زودی ابلاغ می‌شود.

وی بر لزوم آزمون صلاحیت شایستگی برای سهامداران بانک‌ها تاکید کرد و گفت: براساس سند کمیته بال علاوه بر اعضای هیات مدیره باید صلاحیت سهامداران نیز مورد سنجش قرار گیرد که البته در مورد بانک‌ها برای سهامداران بزرگ از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *