تجارت از تهران تا دهلی نو ۵ خرداد, ۱۳۹۵

هند یکی از کشور هایی است که سهم بزرگی از بازار منطقه و حتی جهان را در اختیار دارد و پس از اجرای برجام، درصدد گسترش همکاری با ایران برآمده که در همین راستا به بررسی روابط تجاری دو کشور طی سال های گذشته پرداختیم.

اقتصاد پرس: ایران و هند دو کشور قدرتمند آسیایی با اشتراکات تاریخی و فرهنگی هستند که این امر همواره مشوقی برای گسترش ارتباطات و مناسبات میان این دو کشور بوده است.
روابط میان این دو کشور از سالهای دور دارای فرازو نشیب هایی بوده اما امروزه ایران و هند از منظرهای سیاسی،اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی و همچنین در بسیاری از مسائل مهم منطقه و فرا منطقه ای دارای دیدگاه های مشترکی هستند.

کشور هند با جمعیتی بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر و سرزمینی به وسعت دو برابر ایران در کنار تجربه یک دهه رشد ۸ درصدی اقتصاد،توان بالایی در عرصه تجارت بین الملل و تاثیر بسزایی در منطقه و حتی در مقیاس جهانی دارد.

در حال حاضر نیاز روز افزون هند به انرژی برای همگان آشکار است و همین امر می تواند نقطه ی عطفی باشد برای گسترش هرچه بیشتر روابط این دو کشور؛ کما اینکه در حال حاضر هند برای تامین انرژی خود در بلند مدت با ایران همکاری می کند.

روابط دو کشور در ثبات و امنیت منطقه و رقابت های استراتژیک ایران با کشور های غربی تاثیر مثبت خواهد داشت تا آن جا که بخاطر این مسئله بارها ایالات متحده امریکا خواستار کاهش روابط سیاسی-اقتصادی هند با ایران شده است.

در دوره پسابرجام که به قولی دروازه های تجارت جهان دوباره به روی ایران گشوده شد، هند نیز یکی از کشور هایی بود که در صدد گسترش همکاری های دوجانبه بوده است.

برهمین اساس آمار های منتشر شده از گمرک جمهوری اسلامی حاکی از افزایش میزان صادرات ایران به این کشور می باشد.

طبق آمار مقدماتی یک ماهه منتهی به فروردین ۹۵ ارزش کل صادرات به هند بیش از ۲۶۰ میلیون دلار بوده است که این رقم در مقایسه با صادرات ۱۵۰ میلیون دلاری فروردین ماه سال ۹۴ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار افزایش داشته که باعث شده تا این کشور در رتبه پنجم کشورهای عمده مقصد صادرات ایران قرار گیرد.

در مقابل واردات از کشور هند که در فروردین ماه سال ۹۴ به بیش از ۱۵۰ میلیون دلار می رسید با کاهش ۴۰ میلیون دلاری به رقمی در حدود ۸۶ میلیون دلار رسیده است که این امر سبب قرار گیری هند در رتبه ششم کشورهای عمده طرف معامله در واردات قرار گیرد .

همه این تفاسیر حاکی از مثبت شدن تراز تجاری ایران نسبت به دهنده است که خود دستاوردی مهم تلقی می شود.

8فردا//تجارت از تهران تا دهلی نو

اما در سال ۹۴ نیز طبق آمار منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی نیز بیش از یک هزار و ۹۰۰ تعرفه مختلف از هند وارد کشور شده است که با وزنی در حدود ۲میلیون تن، بیش از دو میلیارد و ۲۹۶میلیون دلار و در حدود ۶۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال ارزش داشته است.

در آن سوی ماجرا کشور ما با صادرات ۲۷۵ نوع تعرفه مختلف به کشور هند با وزن ۶ میلیون تنی، پنج میلیارد و ۵۹ میلیون دلار معادل بیش از ۷۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال ارز آوری کرده است.

شایان ذکر است شامگاه روز یک شنبه “ نارندرا مودی ” نخست وزیر هند به همراه یک هیئت بلند پایه سیاسی،اقتصادی و فرهنگی وارد کشور شده است؛در این سفر سند های همکاری مختلفی در بخش های اقتصادی،سرمایه گذاری،تجاری،حمل و نقل و توسعه بنادر در راستای گسترش و توسعه روابط میان تهران و دهلی نو به امضا رسیده است.

*** میزان صادرات به هند به  ۲۰میلیارد دلار ارتقا می یابد

ابراهیم جمیلی رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص اوضاع تجارت بین ایران و هند گفت: در ۱۸ سال گذشته برای اولین بار نخست وزیر هند به ایران سفر کرده  و این بیانگر اهمیت تجارت ایران و هند است و باید از این فرصت بوجود آمده حداکثر استفاده را به عمل آوریم تا بتوانیم مبادلات اقتصادی خود را با هند افزایش دهیم.

وی در ادامه افزود: در پی این سفر ۱۲ توافق نامه بین ایران و هند به امضا رسیده است که بخش خصوصی و دولتی باید جهت اجرایی شدن آن دست به دست هم دهند تا این توافقات تنها روی کاغذ باقی نمانند.

جمیلی همچنین اظهار داشت: در نشست مشترکی که با بازرگانان هند داشتیم پیشنهاد ایجاد شهرک صنعتی مشترک بین ایران و هند در منطقه آزاد چابهار مطرح شد تا در این شهرک صنعتی محصولات مشترک هم برای هند و هم برای کشورهای منطقه تولید کنیم.

وی عنوان کرد: اگر بتوانیم این شهرک که مورد استقبال فدراسیون جهانی هند نیز قرار گرفت را ایجاد کنیم، زمینه خوبی برای تاسیس شرکت های مشترک دو کشور ایجاد می شود.

جمیلی در پایان اذعان داشت: ایجاد زمینه برای همکاری بیشتر، شرایط را در جهت افزایش مبادلات بین دو کشور فراهم می آورد و با توجه به وجود پتانسیل در دو کشور تلاش میکنیم تا در حداقل زمان ممکن میزان صادرات را  به بیش از ۲۰ میلیارد دلار برسانیم.

منبع: باشگاه خبرنگاراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *