۹۰ درصد محصولات غذایی وارداتی به کشور تراریخته است ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵

دبیرکل خانه کشاورز گفت: سالیانه سه تا چهار میلیارد دلار ارز از کشور برای واردات محصولات تراریخته مصرف می شود و ۹۰ درصد محصولات غذایی(کشاورزی) وارداتی کشور تراریخته است.

اقتصاد پرس: عیسی کلانتری امروز در نشست خبری که به مناسبت بیستمین سال تجاری سازی جهانی محصولات تراریخته در خانه کشاورز برگزار شد اظهار کرد: براساس آمارها، در جهان ۲۰۰ میلیون هکتار از اراضی زیرکشت محصولات تراریخته قرار دارد به طوری که بزرگترین کشورهای صادر کننده مواد غذایی جهان از جمله آرژانتین، برزیل و آمریکا، تولید کننده مواد تراریخته هستند.

وی افزود: بزرگترین کشورهای مصرف کننده مواد غذایی دنیا همانند چین و هند برای تامین غذای خود به تولید محصولات ترایخته روی آورده اند.

وی با بیان این که دلیل اصلی تولید محصولات تراریخته افزایش تولید نیست بلکه حفظ محیط زیست است، ادامه داد: در دهه ۱۹۹۰ و اوایل قرن ۲۱، اروپائیان در زمینه مهندسی ژنتیک از آمریکا و چین بسیار عقب ماندند و توان رقابت تولید با کشورهای مذکور را نداشتند.

کلانتری گفت: گروه های سبز آنان از واردات محصولات تراریخته به این کشورها جلوگیری می کردند اما پس از این که اروپائیان موفق به جبران این فاصله شدند، دیگر گروه های سبز آنان سروصدا نکردند.

کلانتری ادامه داد: ما عادت داریم با اطلاعات کم، تصمیم های کلان بگیریم و این سوال پیش می آید که چرا ما باید از پیشرفت و فناوری‌های جدید بترسیم؟

وی افزود: مدل‌های قدیمی تحقیقات کشاورزی امروزه پاسخگوی نیاز جوامع نیست و کشوری مثل ایران که با بحران منابع آب روبرو است، ناچار به استفاده از فناوری‌های نوین مثل تراریخته می شود.

دبیرکل خانه کشاورز ادامه داد: استفاده از تکنولوژی‌های نوین در راستای حفظ منافع ملی، امنیت غذایی و حفظ محیط زیست صورت می‌گیرد، بنابراین ایجاد هراس در جامعه و نگران کردن مردم هیچ دستاوردی برای کشور نخواهد داشت و ما را روز به روز به بیگانگان وابسته تر می کند.

کلانتری با بیان این که منابع آبهای تجدید پذیر کشور ۳۰ سال قبل ۱۳۲ میلیارد متر مکعب بود و اکنون به کمتر از ۸۸ میلیارد متر مکعب رسیده است یعنی حداقل ۴۰ درصد منابع آبهای تجدیدپذیر خود را از دست داده ایم.

دبیرکل خانه کشاورز با بیان این که در پنج سال آینده منابع آب های تجدیدپذیر ما به کمتر از ۸۰ میلیارد متر مکعب می رسد، افزود: متاسفانه هنوز سیاست‌های کلی و تحقیقاتی ما براساس همان ۱۳۲ میلیارد متر مکعب منابع آب تجدید پذیر تنظیم می شود، گویا هنوز به این باور نرسیده ایم که این منابع به شدت کاهش یافته است.

وی گفت: ۹۰ درصد محصولات غذایی(کشاورزی) وارداتی کشور تراریخته است و حداقل سالیانه سه تا چهار میلیارد دلار ارز از کشور برای واردات این محصولات خارج می شود.

کلانتری با طرح این پرسش که چرا واردات این محصولات ایرادی ندارد اما تولید آنها مشکل ایجاد می‌‌کند؟ گفت: من یکی از طرفداران توسعه پایدار نه تنها در ایران بلکه در جهانم و براین باورم که نباید تعادل محیط زیست و حق نسل‌های آینده پایمال شود.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.