کارگروه ویژه بازار آب تشکیل می‌شود ۲۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

وزیر نیرو با اشاره به اینکه فعالیت‌های آب و برق با بخش خصوصی آمیخته و عجین است، گفت: به زودی ۲۸ قرارداد برای سرمایه گذاری ۱۸ هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در صنایع آب و برق امضا می‌شود.

اقتصاد پرس: حمید چیت چیان وزیر نیرو امروز دوشنبه در نشست صبحانه کاری در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، افزود: یکی از مهمترین تنگناهای صنعت آب و برق این است که وزارت نیرو قراردادهای متعددی با بخش خصوصی دارد و بخش خصوصی مطالبات زیادی از شرکت های وزارت نیرو دارند، اما در انجام تعهداتش نمی تواند عمل کند.

وی اضافه کرد: در ۱۰ سال گذشته قیمت گاز طبیعی و بنزین در کشور ما حدود ۱۲ تا ۱۳ برابر افزایش پیدا کرده است؛ این در حالی است که قیمت آب و برق تنها بین ۲٫۱ تا ۲٫۶ افزایش یافته است.

چیت چیان تصریح کرد: قیمت ارزان برق ایران در هیچ جای دنیا وجود ندارد؛ فقط سه کشور آمریکا سوئیس و یک کشور اسکاندیناوی دیگر در دنیا وجود دارد که مردم آنجا می توانند با درآمد خودشان میزان برق بیشتری را خریداری کنند؛ همه کشورها قدرت خرید برقشان کمتر از ایران است و این در حالی است که کشورهای اروپایی درآمد سرانه شان ۴۰ هزار دلار است.

وی افزود: یکی از زمینه هایی که اتاق ایران می تواند به صنعت آب و برق کمک کند، واقعی شدن قیمت ها است؛ البته ما نمی گوییم قیمت انرژی باید گران شود، بلکه معتقدیم قیمت ها باید واقعی شوند.

وزیر نیرو افزود: گران بودن قیمت آب و برق اجحاف به مصرف کننده است و اگر قیمت ها از قیمت واقعی پایین تر باشد، نیز با این مشکل کنونی مواجه می شویم که صنعت برق نمی تواند پول پیمانکاران و نیروگاه ها را پرداخت کند.

وزیر نیرو پیشنهاد کرد: یک کارگروه مشترک بین وزارت نیرو و اتاق ایران تشکیل شود و در موضوع واقعی کردن آب و برق با هم همکاری کنند.

وی با اشاره به اینکه قیمت برق برای صنعت و کشاورزی کمتر از بخش خانگی است، گفت: بابت هر کیلووات ساعت برق مصرفی در بخش کشاورزی تنها ۱۳۰ ریال یعنی سه دهم یک سنت دریافت می شود.

چیت چیان با اشاره به توانمندی صنعت برق کشور، ظرفیت تولید برق در کشور را ۷۴ هزار میلیارد مگاوات ذکر کرد و گفت: ایران در رتبه چهاردهم جهان و اول منطقه قرار دارد؛ ما یک واحد شبکه سراسری برای توزیع برق داریم که در کشورهای دیگر این امکان وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ارتباط میان شبکه برق ایران با هفت کشور دیگر امکان پذیر است، گفت: در حال حاضر به ترکیه، عراق، پاکستان و افغانستان صادرکننده خالص هستیم و از ترکمنستان وارد کننده هستیم؛ همچنین اخیرا مذاکراتی انجام شده است که تا دو سال آینده به شبکه تاجیکستان و روسیه هم پیوند خواهد بخوریم.

چیت چیان اضافه کرد: امسال چهاردهمین سالی است که ایران بدون «بلک اوت» شبکه برق خود را ارایه می کند؛ در همین مدت در آمریکا، هندوستان و ترکیه به صورت مکرر «بلک اوت» اتفاق افتاده است که این امر نشان دهنده ظرفیت و توان بالای ایران است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد کل مایحتاج برق اعم از سخت افزار و نرم افزار در کشور دارد تولید می شود و در بخش آب این رقم ۹۵ درصد است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ما در زمینه تولید تجهیزات، کارهای پیمانکاری و مهندسی مشاور شرکت های پر افتخاری در صنعت برق داریم، گفت: هم اکنون بیش از ۶۰۰ سد در کشور ساخته شده و الان ۹۰ سد در دست احداث است.

چیت چیان گفت: همه این کارهایی که دارد انجام می شود، اعم از مطالعات و مهندسی مشاور، پیمانکاری و ساخت تجهیزات، بدون استثنا توسط بخش خصوصی انجام می شود و ما مطلقا یک سازنده دولتی نداریم و این یک افتخار عظیم برای کشور است که توانسته است صنعتی با این عظمت را به دست بخش خصوصی جلو ببرد؛ البته بسیاری از این شرکت ها تولدشان در دامان دولت بوده و به مرور واگذار شده است.

این عضو هیات دولت یازدهم اضافه کرد: نه فقط در زمینه برق، بلکه در زمینه آب نیز توانمندی های قابل توجهی داریم؛ الان بیش از ۱۰۰ طرح در زمینه آب و فاضلاب شهری و روستایی داریم که تمام سرمایه گذاری آن توسط بخش خصوصی انجام شده است؛ ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ارزش این سرمایه گذاری‌ها است؛ ما یک آب شیرین کن دولتی نداریم و تمام فعالیت در زمینه آب شیرین کن ها مطلقا توسط بخش خصوصی انجام می شود و دولت آب را از اینها خریداری و توزیع می کند.

وی گفت: ما اعتقاد داریم که کشور بیش از سرمایه بخش خصوصی به مدیریت و ابتکار بخش خصوصی نیاز دارد؛ الان بخش خصوصی وارد فعالیت های بسیار بزرگ تر در زمینه آب شده است و اولین قرارداد برای ساخت سد با سرمایه بخش خصوصی (سد چاش) در سفر اخیر رئیس جمهوری به سمنان امضا شده است.

وزیر نیرو افزود: پروژه های شیرین سازی آب و انتقال به استان های مرکزی کشور تماما توسط بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته است؛ وزارت نیرو و فعالیت های بخش آب و برق با بخش خصوصی آمیخته و عجین است و اگر تصور کنیم که بخش خصوصی از این فعالیت ها کنار بیاید، دولت هیچ کار نمی تواند انجام دهد.

وی افزود: بعد از برجام، تعداد قابل توجهی شرکت های خارجی بخصوص از کره، ژاپن، چین و آلمان به ایران آمده اند و پیشنهادهای خوبی برای سرمایه گذاری مستقیم داده اند؛ یکی از مسایلی که امروز مواجه هستیم این است که برخی شرکت های داخلی تصور می کنند با ورود این سرمایه گذاران بازار برای بخش خصوصی محدود خواهد شد، در حالی که اصلا این طور نیست و صنعت آب و برق نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد.

چیت چیان گفت: الان مناقصه ای برای پست های برق ایجاد کرده‌ایم که هم داخلی ها و هم خارجی ها می توانند حضور پیدا کنند؛ در این مناقصه شرط کرده ایم حتی اگر خارجی ها برنده شدند، اجازه ندارد صد درصد تجهیزات را از کشور خود بیاورد و باید حداقل ۵۱ درصد ساخت داخل باشد.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود به مصوبه اخیر شورای عالی انرژی اشاره کرد و گفت: وزارت اقتصاد ملزم شده است که برای سرمایه گذاران خارجی گارانتی و تضمین سرمایه صادر کنند.

چیت چیان همچنین پیشنهاد کرد که یک کارگروه ویژه مشترک برای ایجاد بازار آب در مناطق مختلف کشور توسط وزارت نیرو و اتاق بازرگانی ایران تشکیل شود.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.