تولید بیش از حد، پیاز را بی‌مشتری کرد/ کمتر بکارید آب نیست ۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵

در شرایطی که کشاورزان جیرفت نسبت به پایین آمدن قیمت پیاز و بی‌مشتری ماندن این محصول اعتراض دارند، رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان تصریح کرد: کشاورزان باید تولیدشان را بر مبنای الگویی که بر پایه اقتصاد آب و منابع آبی از سوی وزارت کشاورزی اعلام شده، تنظیم کنند تا دچار این مشکلات نشوند اما آمادگی برای خرید تضمینی پیاز در صورت تمایل کشاورزان وجود دارد.

اقتصاد پرس: سید یعقوب موسوی اظهار کرد: بهمن و اسفند پارسال به دلیل اینکه پیاز در جیرفت زودتر از دیگر مناطق کشور به بازار آمد قیمت بالایی پیدا کرد و تولیدکنندگان موفق شدند هر کیلوگرم محصولشان را حدود ۳۰۰۰ تومان در بازار عرضه کنند. امروز هم که قیمت پیاز پایین آمده و محصول روی دست‌شان مانده ناشی از تولید بیش از حد است.

وی افزود: استان کرمان جزو مناطق کم آبی است که باید تولیدات کشاورزی بر مبنای محدودیت منابع آبی تنظیم شود اما علی رغم اینکه الگوی کشت در هر منطقه از کشور بر هیمن اساس ابلاغ شده بود کشاورزان به آن توجهی نکردند و امروز افزایش تولید پیاز در جیرفت و به بازار رسیدن پیاز تولید شده در دیگر استان های کشور سبب شد قیمت این محصول کاهش پیدا کند و تولید کشاورزان روی دستشان بماند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان ادامه داد: به کشاورزان توصیه می شود تولید محصولات خود را بر مبنای الگوی کشت اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی و بر اساس محدودیت منابع آبی و نیاز بازار تنظیم و برنامه ریزی کنند تا دچار چنین مشکلاتی نشوند.

موسوی اعلاام کرد: قیمت ۲۵۹ تومان برای خرید تضمینی هر کیلوگرم پیاز تعیین شده و در صورتی که قیمت این محصول از این نرخ پایین تر بیاید و کشاورزان تمایل داشته باشند آمدگی خرید تضمینی این محصول را داریم.

منبع:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.