ارائه خدمات اینترنت فوق سریع با خطوط انتقال برق ۳۱ شهریور, ۱۳۹۵

به زودی کاربران برای دسترسی به اینترنت تنها نیاز به دسترسی به خطوط انتقال برق دارند و نبود زیرساخت های مخابراتی برای آنها مانعی از این لحاظ به وجود نمی‌آورد.

اقتصاد پرس: شرکت مخابراتی AT&T روز گذشته از اجرای طرحی موسوم به AirGig خبر داد که بر مبنای آن خدمات اینترنت پرسرعت چندگیگابیتی با هزینه ای اندک و از طریق کابل های مسی به علاقمندان ارائه می شود.

AT&T فعلا در حال آزمایش ارائه این خدمات است و دسترسی به آن در برخی نواحی به صورت محدود از اواسط سال آینده آغاز می شود. اگر چه یک دهه قبل هم تلاش هایی برای ارائه خدمات اینترنت با استفاده از کابل های مسی توسط گوگل و آی بی ام صورت گرفت، اما سرعت کم و عدم صرفه اقتصادی اجرای طرح مذکور را متوقف کرد. AT&T می گوید این طرح با طرح قبلی تفاوت دارد و انتقال داده نه از طریق و از درون کابل های مسی بلکه در اطراف آنها انجام می شود.

با اجرایی شدن این طرح دسترسی به اینترنت در دورافتاده ترین نقاط و به خصوص نقاط روستایی که تنها به برق دسترسی دارند امکان پذیر خواهد شد و لذا کاربران این مناطق هم می توانند در فضای مجازی ویدئوهای ۴K اجرا کنند یا به طور آنلاین بازی کنند.

برای عملی شدن طرح AirGig‌ باید آنتن های پلاستیکی برای انتقال سیگنال داده ها به خطوط انتقال برق اضافه شود تا میدان الکترومغناطیسی لازم برای هدایت سیگنال ها در اطراف خطوط برق به وجود آید. طرح مذکور بر روی ۲۰۰ هزار مایل خطوط برق ولتاژ قوی و ۵٫۵ میلیون مایل خطوط توزیع برق محلی قابل اجرا خواهد بود.

اجرای این طرح از نصب خطوط فیبر نوری ساده تر است و محدودیت های قبلی سرعت طرح اولیه که یک دهه قبل اجرا شد را نخواهد داشت. هزینه طرح AirGig هم محدود به نصب تعدادی انتن پلاستیکی خواهد بود.

 

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *