افزایش 35 درصدی تولید روغن در کشور ۲۱ شهریور, ۱۳۹۵

مجری طرح دانه های روغنی گفت: با توسعه چهار برابری سطح کشت دانه‌های روغنی در کشور، پیش‌بینی می‌شود از افزایش ۳۵ درصدی تولید روغن در کشور برخوردار باشیم.

اقتصادپرس:علیرضا مهاجر درباره اهداف اجرایی طرح دانه‌های روغنی گفت: توسعه ۱۰ ساله دانه‌های روغنی همچون سایر نقاط جهان در ایران مدنظر قرار گرفته است.

مهاجر افزود: جهان به‌دنبال کشت کلزا در تناوب زراعی با گندم است و ناگزیر هستیم تا آن را در کشور گسترش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۰,۷ درصد از تناوب زراعی، با محصول کلزا است، در حالی که این رقم در استرالیا به ۱۵ درصد می‌رسد.

مهاجر ادامه داد: نیاز کشور به روغن یک‌هزار و ۴۴۰ تن است، در حالی که میزان مصرف ۱۸ کیلوگرم بوده و نیازمند ۲,۶ میلیون تن کنجاله سویا هستیم، اما حدود پنج میلیون تن ظرفیت برای استحصال روغن در کارخانه‌ها وجود دارد.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین هدف توسعه کلزا در کشور، امنیت پایدار گندم است و محصولاتی چون ذرت، سویا و آفتابگردان در دنیا برای حفظ این امنیت به‌کار می‌رود.

مجری طرح دانه‌های روغنی یادآور شد: مجبور هستیم که کلزا را در تناوب کشت وارد کنیم وگرنه غلات ما دچار بحران خواهد شد.

مهاجر با اعلام اینکه روغن وارداتی از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست، تأکید کرد: برای افزایش کیفیت یا مجبور هستیم که اصل روغن را وارد کنیم یا تولید در داخل کشور را افزایش دهیم.

وی اظهار کرد: سالانه چهار میلیارد دلار صرف واردات روغن می‌شود، در حالی که چندین میلیارد دلار برای خسارت ناشی از مسائل بهداشتی و عوارضی که روغن‌های وارداتی دارند هزینه می‌شود.

مهاجر از افزایش ۳۵ درصدی تولید روغن در مقایسه با سال گذشته خبر داد و گفت: امیدواریم با توسعه کشت کلزا در سال زراعی ۹۶ – ۹۵ با رشد چهار برابری این محصول روبه‌رو باشیم.

وی از اختصاص سطح ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور به کشت دانه‌های روغنی خبر داد و افزود: پیش‌بینی می‌شود تولید کلزا به ۳۳۰ هزار تن برسد.

وجود ۱۰۰۰ دستگاه کارنده ریزدانه در سال زراعی جدید

مجری طرح دانه‌های روغنی خاطرنشان کرد: به‌دلیل نداشتن کارنده‌های ریزدانه در کشور با کپی‌برداری از نمونه‌های خارجی و کار شبانه‌روزی تولیدکنندگان ادوات فوق برنامه‌ریزی برای ۷۵۰ کارنده شده بود که این تعداد را توانستیم به یک‌هزار دستگاه برسانیم.

مهاجر از تدارک یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن بذر دانه‌های روغنی خبر داد و تصریح کرد: از آذرماه سال گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن بذر برای سطح ۲۰۰ هزار هکتاری تأمین و تدارک شد.

وی ادامه داد: حدود یک‌هزار و ۵۰۰ تن بذر برای کشت بهاره در نظر گرفته شد و حدود ۴۲۵ تن هم بذر برای اراضی زمستانه تدارک شد که از این مقدار ۳۵۰ تن آماده و ۷۵ تن در گمرک در حال ترخیص است.

مهاجر در پایان اظهار کرد: حدود ۴۹ رقم کلزا برای کشت در عرصه در نظر گرفته شده است که در این راستا یک‌هزار و ۵۶۹ تن هم بذر آماده شده است.

منبع:میزاندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *