رشد شاخص بورس تحت تاثیر معاملات نمایشی +نمودار ۱۷ شهریور, ۱۳۹۵

امروز چهارشنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص رشد ۷۲ واحدی را تجربه کرد و در انتهای معاملات در ارتفاع ۷۶ هزار و ۷۴۲ واحدی ایستاد.

اقتصاد پرس: امروز چهارشنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص رشد ۷۲ واحدی را تجربه کرد و در انتهای معاملات در ارتفاع ۷۶ هزار و ۷۴۲ واحدی ایستاد. اگرچه شاخص در ساعات اولیه بازار رشد بیشتری را تجربه کرد اما در ادامه معاملات، از شتاب صعود آن کاسته شد. به هرحال در جریان معاملات امروز نمادهای «شبندر»، «رانفور»، «فاراک»، «خودرو» و «اخابر» بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای «کگل»، «وغدیر» و «وپارس» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشتند.

حمیدرضا کاهدی در این راستا به اقتصادنیوز گفت: رشد امروز بازار بیشتر به دلیل کنترل بازار است. شایعه‌ای در بازار پیچیده که این رشد دستوری است و به نظر می‌رسد که به صندوق‌ها ابلاغ شده که بخشی از نقدینگی خود را خرید داشته باشند. اگرچه این امورات در گذشته نیز بسیار اتفاق افتاده است اما پشتوانه‌ای ندارد و آنچنان سرمایه‌ای پشت‌بند آن نیست.

این کارشناس بازار سهام اظهار کرد: به هرحال معاملات امروز ادامه روند مثبت در این بازار را تایید نمی‌کند و امیدی نیست که این روند ادامه‌دار باشد. در حال حاضر بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها به جایی رسیدند که باید خرید کنند. این در صورتی است که وقتی سرمایه‌گذاری‌ها که خود آنها، پرتفوی صنایع را در اختیار دارند، این کار را انجام دهند، نشان می‌دهد که از سایر صنایع بازار حرکتی انتظار نمی‌رود.

او گفت:  البته این روند می‌تواند بر بعضی صنایع بازار طولانی‌تر از کل بازار اتفاق بیفتد. برای نمونه صنعت خودروسازی که در این مدت اصلاح داشته است یا بعضی صنایع کوچک مانند انبوه‌سازی‌ها، کاشی‌ها و…، ممکن است حرکت‌های کوچکی داشته باشند. این در حالی است که از بعضی گروه‌ها مانند معدنی‌ها، فلزات یا حتی پالایشگاهی‌ها که هفته جاری مثبت بودند، انتظار افت وجود دارد. بنابراین اگر اصل بازار را مشاهده کنیم، انتظار می‌رود که این شرایط پایدار نباشد.

این تحلیلگر بازار سهام افزود: همچنین در روزهای پایانی شهریورماه، فروش سرمایه‌گذاری‌ها برای شناسایی سود پرتفوهای خود، اتفاق می‌افتد که از این رو به نظر می‌رسد شرایط منفی شود.

کاهدی معتقد است: در حال حاضر انتظار می‌رود تا انتشار گزارش‌های شش‌ماهه شرکت‌ها که رفته‌رفته از نیمه دوم مهرماه آغاز می‌شوند، بازار هیچ عکس‌العملی نداشته باشد چراکه‌ نشانه‌های مثبتی وجود ندارد.

او ادامه داد: همچنین به نظر می‌رسد بازگشایی نماد بانکی‌ها تا آخر شهریورماه خبر خوبی برای بانک‌ها نباشد. چراکه همچنان با مشکلات بسیاری مواجه هستند و نشانه‌های مثبتی ندارند. شاید بازگشایی آنها بتواند حجم معاملات در بازار را افزایش دهد اما به گمان می‌رود موقت است، چون خود بانکی‌ها قبل از اینکه بسته شوند، حجم معالات بالایی نداشتند. مگر اینکه خبر خاصی در این گروه داده شود که این گروه تحرک پیدا کند. اما از آنجاکه گزارش‌ها و اوضاع مناسبی ندارند به نظر می‌رسد با شرایط مساعد باز نشوند و اقبالی در بازار برای آنها وجود نداشته باشد.

image_fullsize_ab60908f-7a66-40d2-b102-d02e0f2d3147_1a0b62a1-094f-4c46-a8e1-52da01b8dcbd_freesize-610x image_fullsize_ab60908f-7a66-40d2-b102-d02e0f2d3147_bf74bef8-948f-456b-91dc-0e25c38c9b43_freesize-610x

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *