افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره تا پایان دولت محقق می‌شود؟ ۱۵ شهریور, ۱۳۹۵

بررسی ها از روند کند تکمیل مراحل مختلف نصب تجهیزات در فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس حکایت دارد و این سوال را مطرح می کند که وعده افتتاح فاز نخست این پالایشگاه تا پایان دولت محقق می شود؟

اقتصاد پرس:حدود ۶ ماه پیش (بیست و دوم اسفند ۹۴ ) بود که «بیژن زنگنه» وزیر نفت در حاشیه بازدید از آخرین وضعیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس در جمع خبرنگاران از بهره برداری از فاز نخست این پالایشگاه تا پایان نیمه نخست سال ۹۵ خبر داد. طرحی که قرار بود با ورود به مدار بهره برداری، با تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین در روز، کلید توقف واردات بنزین را بزند.

اما این وعده زنگنه با مصاحبه معاونش با بلومبرگ در هفته پایانی خردادماه، مهر ابطال خورد. «عباس کاظمی» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در بخشی از مصاحبه خود به بلومبرگ گفت: “یکی از پالایشگاه های جدید، یعنی پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت روزانه ۳۶۰ هزار بشکه، قرار است تا ماه مارس (اسفند ۹۵-فروردین ۹۶) شروع به فعالیت کند. این پالایشگاه قرار است میعانات پالایش کند. ایران به دنبال استفاده از میعانات خود برای تولید بنزین یا نفتا برای استفاده در مراکز پتروشیمی خود است.”

این گفته های کاظمی به معنای تأخیری ۶ ماهه در بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود. این فاز قرار بود تا پایان شهریور ماه به بهره برداری برسد اما بهره برداری از آن به اسفند ۹۵ یا فروردین ۹۶ موکول شد.

بررسی های تسنیم از روند کند تکمیل مراحل مختلف نصب تجهیزات در فاز نخست این پالایشگاه حکایت دارد و این سوال را مطرح می کند که وعده افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان دولت محقق می شود؟

«عباس کاظمی» مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران هفته گذشته در خصوص آخرین وضعیت این پروژه ملی ابراز امیدواری کرد که فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان دولت یازدهم به بهره‌برداری برسد و گفت: “اکنون دیگر مشکل تجهیزات و تامین مالی برای پروژه ستاره خلیج فارس نداریم و واحد بنزین‌سازی فاز نخست این پروژه در حال حاضر در مرحله نصب تجهیزات کمپرسور است و امیدواریم تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده به مدار بهره‌برداری وارد شود.”

این اولین بار نیست که بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تأخیر مواجه می شود بلکه ۱۰ سال است که این پروژه ملی برای احداث و بهره برداری از نخستین پالایشگاه میعانات گازی کشور در دست اجرا است و پس از گذشت ۱۰ سال، به گفته مسئولان وزارت نفت، پیشرفت اجرایی آن از مرز ۹۰ درصدی عبور کرده است.

در این خصوص، امروز شبکه کانون های تفکر ایران (ایتان) یادداشتی تحلیلی منتشر کرده که در آن ذکر شده ” پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تنها پالایشگاه در دست احدا کشور برای حرکت جدی به سمت کاهش خام فروشی، قطع وابستگی کشور به واردات بنزین و همچنین کاهش ضربه پذیری در برابر تحریم فروش نفت و میعانات گازی است. با توجه به اهمیت راهبردی این پالایشگاه ضروری است تا وزارت نفت برای راه اندازی سریع تر این پروژه، متناسب با چالش هایی که دارد، اقدامات موثری اتخاذ نماید، به نحوی که چالش‌های مربوطه از جمله مشکل تأمین تجهیزات، توانمندی پیمانکار و همچنین مشکل تزریق منابع مالی برطرف شود.

منبع:تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *