مدیران بورسی به دنبال بازگشت پاداش های کلان ۶ شهریور, ۱۳۹۵

مدیران بورسی در بسته پیشنهادی این سازمان اصلاحیه بخشی از لایحه اصلاحیه قانون تجارت را خواستار شدند؛ به این نحو که ماده ۲۴۱ قانون تجارت اصلاح شود. در اصلاحیه قسمتی از قانون تجارت آمده که پاداش های کلان و همینطور تعدد عضویت در هئیت مدیره ها ممنوع است.

اقتصادپرس: یکی از اخبار مهم بورس در هفته گذشته درخواست مدیران بورسی از مجلس برای اصلاح قانون تجارت بود؛ دوم شهریور شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس بسته پیشنهادی در خصوص اصلاحیه ماده ۲۴۱ قانون تجارت را به منظور بررسی و اصلاح به وی تقدیم کرد.

مدیران بورسی در بسته پیشنهادی این سازمان اصلاحیه بخشی از لایحه اصلاحیه قانون تجارت را خواستار شدند؛ به این نحو که ماده ۲۴۱ قانون تجارت اصلاح شود.

چندی پیش این ماده از قانون تجارت با هدف بازنگری توسط مجلس تصویب شد، در اصلاحیه قسمتی از قانون تجارت آمده که پاداش های کلان و همینطور تعدد عضویت در هئیت مدیره ها ممنوع است.

به اعتقاد مدیران بورسی این اصلاحیه ابهاماتی دارد که موجب شده بسیاری از مدیران و شرکت ها تقاضا کنند که این متن مجددا مورد بازنگری قرار گیرد؛ به گفته معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار از جمله این متن که بخش خصوصی را هم شامل می شود، نظر تدوین کنندگان قانون را منعکس نکرده بود. در حقیقت آنچه مقصود بود از این ماده حاصل نشده است.

جمالی توضیح داد؛ بنابراین به در خواست شرکت ها و تقاضای سازمان بورس به عنوان مقام ناظر، چند روز پیش جلسه ای با حضور آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مجلس برگزار شد که در این نشست سازمان بورس پیشنهاد داد تا یک متن تخصصی که اهداف قانون گذار را برآورده کرده و عوارض و ابهامات آن را ندارد جایگزین شود.

معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در این متن تعدد عضویت در هئیت مدیره به نمایندگی از دستگاه های اجرایی ممنوع شده و همچنین سقف پاداش ها محدود باقی مانده است؛ در حقیقت به اصلاحی که مجلس شورای اسلامی انجام داده بود، احترام گذاشته شد و آن سقف کماکان محفوظ ماند. همچنین این نظارت و محدودیت، به بخش دولتی، موسسات و نهادهای عمومی و شرکت هایی که دولت و نهادهای عمومی در آنها سهم دارند، مربوط خواهد شد.

جمالی افزود: فقط در قانون قبلی از عبارت “بخشی از سهام ” استفاده شده بود که این بخشی از سهام اولا مشخص نبود چه بخشی است؛ ثانیا چون در شرکت های حاضر در بورس هر لحظه معاملات انجام می شود و این می توانست هر لحظه مدیران را با خطر ارتکاب تخلف و غیر قانونی بودن عضویتشان مواجه کند؛ بنابراین درخواست کردیم برای عبارت” بخشی از سهام ” یک خط کشی معرفی شود که بتوان برآن نظارت کرد.

حالا باید دید که مجلس به درخواست مدیران بورسی چه جوابی می دهد هر چند که بعید است این اصلاحیه دستخوش تغییرات اساسی شود.

بنا بر این گزارش درهفته گذشته، ارزش معاملات سهام و حق تقدم در بورس تهران به رقم ۹٫۸۳۲میلیارد ریال رسید که نسبت به هفته قبل از آن رشدی معادل ۲‌درصد را تجربه کرده است. در کنار رشد ارزش معاملات، شاخص کل نیز با ۲۰۳‌واحد معادل ۰٫۳‌درصد رشد به رقم ۷۸هزار و ۸۱‌واحد رسید.

در هفته گذشته، شاخص بازار اول با ۶۹واحد کاهش به رقم۵۵۰۰۶‌واحد بالغ شد و شاخص بازار دوم با ۱۶۷۷‌واحد افزایش رقم۱۶۸۵۹۵‌واحد را تجربه کرد. به این ترتیب شاخص بازار اول با (۱/ ۰)‌درصد کاهش و شاخص بازار دوم با یک‌درصد افزایش مواجه شدند.

در ۵روز کاری هفته گذشته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۹۸۳۲میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به دو هفته قبل ۲‌درصد افزایش یافت.

در ضمن تعداد ۴۵۱۷میلیون سهم در ۲۵۶هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۸درصد کاهش و یک‌درصد افزایش را نسبت به دو هفته گذشته تجربه کردند.

بر این اساس ۴۲۲۹۱۸۹برگه اوراق مشارکت به ارزش ۴۲۵۳میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۳۶۰‌درصد و ۳۵۹درصد افزایش نسبت به دو هفته گذشته را نشان می‌دهد.

طی هفته گذشته ابزار پزشکی ۸۴ / ۵ و لاستیک با ۷۰ / ۵درصد، چند رشته‌یی با ۸۷ / ۱درصد، کاشی و سرامیک با ۳۹ /۱، رادیویی ۳۵ /۱‌درصد و محصولات فلزی ۲۷٫۱ بیشترین تغییر مثبت در شاخص را نسبت به سایر گروه‌ها به خود اختصاص دادند.

بنا بر این گزارش اوراق بدهی در بازار ابزارهای نوین مالی به تعداد ۴‌میلیون ورقه به ارزش ۳‌هزار و ۷۴۹‌میلیارد ریال دادوستد شد که با رشد حدود ۶۰‌درصدی حجم و ارزش معاملات همراه بود.

صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن نیز در هفته قبل به‌ترتیب رشد ۲۷ و ۸۹‌درصدی حجم و ۲۴ و ۲۳۱‌درصدی ارزش معاملات را تجربه کردند.

پالایشی‌ها در هفته گذشته با ارزش معاملاتی بالغ بر ۴۴۰‌میلیارد ریال، سهم ۲۵‌درصدی از ارزش کل معاملات بازار سهام فرابورس را در اختیار گرفتند و در صدر صنایع فرابورسی ایستادند.

گروه‌های «فلزات اساسی» و «اطلاعات و ارتباطات» نیز به ترتیب سهم ۱۴ و ۱۲‌درصدی از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام را به خود اختصاص دادند. در حال حاضر به ترتیب سه گروه شیمیایی‌ها، بانکی‌ها و فلزات اساسی بیشترین سهم از ارزش کل بازار فرابورس ایران را به نام خود ثبت کرده‌اند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *