دولت در افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ دست دارد؟ ۱۸ مرداد, ۱۳۹۵

افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ نه به گرمای هوا مربوط است و نه به افزایش قیمت خوراک طیور؛ گفته می شود دولت جلوی ورود مرغ و تحم مرغ دولتی به بازار را گرفته است.

اقتصادپرس: قیمت مرغ از اواسط اردیبهشت ماه امسال گران شده و با شروع تابستان به اوج خود رسیده است و این کالای اساسی که مدتها است جای گوشت را در سفره های ایرانی پر کرده بود با افزایش قیمت از سبد غذایی خانوار حذف شده است.

گرانی این کالای اساسی عموما در آستانه ماه مبارک رمضان و عید نوروز به دلیل افزایش تقاضا رخ می داد اما امسال پس از عید روند کاهش را در پیش نگرفت حتی بعد از ماه رمضان نیز تغییر کاهشی در قیمت آن رخ نداد و هر روز به قیمت آن افزوده شد.

مسوولان اما جهش قیمت مرغ را گرمای تابستان عنوان کرده و برخی نیز صادرات جوجه یک روزه را عامل گرانی های اخیر می دانند البته سناریوی دست داشتن دلالان نیز همیشه روی میز است و از مسوولان تنظیم بازار نیز در این میانه خبری نیست!

البته این افزایش قیمتها فقط به مرغ محدود نمی شود. بر پایه آمار رسمی اعلام بانک مرکزی در یکساله منتهی به هشتم مردادماه، گروه لبنیات ۳.۵ درصد، تخم مرغ ۱۴.۷ درصد، برنج ۴۴.۹ درصد، حبوب ۳۳.۱ درصد، میوه های تازه ۴.۴ درصد، گوشت قرمز ۰.۷ درصد، گوشت مرغ ۳۸.۲ درصد، قند و شکر ۴۵.۹ درصد و چای ۱۴.۶ درصد افزایش قیمت داشته اند.

در این میان تخم مرغ هم از مرغ عقب نیفتاده و طی هفته گذشته به بیش از شانه‌یی ۱۰هزار تومان رسیده است که این افزایش قیمت نیز به گرمای تابستان و کاهش جوجه ریزی نسبت داده شده است.

آنگونه که محمدرضا ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار، به ایسنا گفته؛ تخم‌مرغ گران نشده است اما افزایش قیمت آن نسبت به هفته‌های گذشته ناشی از کاهش نسبی جوجه‌ریزی به دلیل گرمای تابستان، افزایش تقاضا پس از ماه رمضان، افزایش هزینه تولید و غیره بوده است.

وی با بیان اینکه قیمت منطقی فروش تخم‌مرغ در مرغداری حداقل کیلویی ۴۳۰۰تومان است، افزود: در حال حاضر هر کیلو گرم تخم‌مرغ در مرغداری به حدود ۴۰۰۰تومان رسیده است در حالی که متوسط قیمت این محصول از ابتدای امسال تا هفته گذشته به کیلویی ۲۹۵۰تومان بود که با این شرایط حداقل قیمت منطقی در بازار مصرف ۲۰درصد بالاتر از قیمت تخم‌مرغ در مرغداری است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار ادامه داد: هم‌اکنون هر کیلوگرم ذرت به عنوان مهم‌ترین خوراک مرغ ۲۰۰تومان نسبت به هفته گذشته افزایش قیمت داشته است و از سوی دیگر نیز تقاضا برای این محصول به‌طور طبیعی پس از ماه رمضان بیشتر شده است که این خود به افزایش قیمت این محصول دامن می‌زند اما نه تنها این قیمت گران محسوب نمی‌شود بلکه مرغداران در حال جبران زیان ماه‌های گذشته خود هستند.

ترکاشوند همچنین بابیان اینکه ۹۵۰هزار تن تخم‌مرغ در سال جاری تولید می‌شود، گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۸هزار تن تخم‌مرغ به کشور‌های مختلفی مانند عراق، ‌افغانستان و غیره صادر شده است.

در شرایطی که مسوولان آسمان و ریسمان می بافند تا گرانی مرغ و تخم مرغ را توجیح کنند قیمت نهاده‌های کشاورزی مانند ذرت و کنجاله در جهان افزایش نداشته و این دو محصول که هر دو وارداتی هستند با افزایش قیمت مواجه نشده اند، با این حساب افزایش قیمت خوراک طیور نمی تواند عامل گرانی این دو کالای اساسی باشد.

اما شنیده ها حاکی از آن است که افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ نه به گرمای هوا مربوط است و نه به افزایش قیمت خوراک طیور بلکه خالی شدن بازار از این دو کالای اساسی است؛ گفته می شود دولت جلوی ورود مرغ و تحم مرغ دولتی به بازار را گرفته است.

به همین جهت توصیه می شود دولت و شرکت پشتیبانی امور دام قبل از اینکه صدای اعتراض مردم بیش از این بلند شود ذخایر موجود را روانه بازار کرده و قیمتها را بشکنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *