ریجستری خرید و فروش های خیابانی را افزایش می دهد ۴ مرداد, ۱۳۹۵

به گفته این کارشناسان جمع‌آوری یک نوع کالا از بازار باعث می‌شود که کالاها خارج از بازار های اصلی و در خیابان‌ها به فروش برسد و در آن صورت است که خرید و فروشهای بدون گارانتی و بدون نظارت افزایش می یابد.

اقتصادپرس: سالها پیش طرح ریجستری تلفن همراه برای اولین بار در کشور مطرح شد. طرحی که به همان سرعت با فعال شدن اپراتورهای متعدد در کشور فراموش شد. اما پس از اجرای برجام و احتمال افزایش ارتباط با سایر کشورها و نیز محدود کردن قاچاق طرح ریجستری مجدد به سر زبانها افتاد.

این طرح با هدف مبارزه با قاچاق تلفن همراه و واردات غیر قانونی موبایل به کشور صورت می گیرد و پس از آغاز اجرای طرح، در صورت ورود غیرقانونی گوشی تلفن همراه، اجازه فعال کردن سیم کارت روی آن داده نمی‌شود.

در حالی که پیش از این در برخی اخبار مردادماه برای آغاز اجرای طرح رجیستری اعلام شده بود اما اکنون از سوی وزارت ارتباطات اعلام شده که اجرا شدن طرح رجیستری تلفن همراه پس از هماهنگی لازم بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا اجرایی خواهد شد.

آنگونه که فرنقی زاد رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات به ایسنا گفته از شش ماه گذشته جلسات متعددی توسط ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزات صنعت، معدن و تجارت برگزار شده است تا تصمیم گیری لازم برای زمان و نحوه اجرای این طرح صورت گرفت.

وی ضمن توضیح در خصوص روند این جلسات و بررسی‌های همه‌جانبه، گفت: در این جلسات مقرر شد که پس از انجام و تمهیدات اولیه، این طرح به صورت آزمایشی اجرایی شود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات افزود: هنوز مقدمات لازم برای اجرای طرح رجیستری تلفن همراه مهیا نشده است و قطعاٌ قبل از اجرای طرح اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

فرنقی زاد در خصوص گوشی های خریداری شده توسط مردم قبل از اجرای نهایی طرح مذکور گفت: برای تلفن های تهیه شده قبل از اجرای طرح مشکلی پیش نمی آید و محدودیت های مورد نظر طرح شامل گوشی هایی می شود که پس از اجرای طرح وارد کشور می شوند و جای نگرانی برای مردم ندارد.

در این میان جمع آوری برند اپل از سطح فروشگاهها در راستای مقابله با قاچاق و اجرای طرح ریجستری در دستور کار قرار گرفته و جمع کردن گوشی «اپل»‌ از بازار برای مقابله با قاچاق و گران‌فروشی مطرح شده است این در حالی است که این طرح منتقدان بسیاری داشته و کارشناسان معتقدند که جمع آوری یک برند نمی تواند راهکار مناسبی برای مبارزه با قاچاق کالا باشد.

به گفته این کارشناسان جمع‌آوری یک نوع کالا از بازار باعث می‌شود که کالاها خارج از بازار های اصلی و در خیابان‌ها به فروش برسد و در آن صورت است که خرید و فروشهای بدون گارانتی و بدون نظارت افزایش می یابد.

به اعتقاد کارشناسان مبارزه با قاچاق باید با برنامه ریزی دقیق صورت گرفته و نباید عاملی باشد که مشکلات جانبی ایجاد شود، مخصوصا اینکه بسیاری از کالاها در ایران نمایندگی ندارند و جمع آوری تنها یک برند از مغازه ها نمی تواند راهکار مناسبی برای مبارزه با قاچاق باشد.

در اینجا باید از مسوولان دولتی سوال کرد که چرا مبارزه با قاچاق کالاها که باید در مرزها صورت می گرفت در مراکز شهر ها پیگیری می شود؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.