جهان به نفت خاورمیانه محتاج می شود! ۳ مرداد, ۱۳۹۵

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده سهم ۳۵ درصدی خاورمیانه از بازار نفت به آن معناست که حتی اگر تولید نفت شیل از سر گرفته شود جهان همچنان به نفت خاورمیانه محتاج است.

اقتصادپرس: سال ۲۰۱۴ سال سقوط نفت بود به طوری که بهای نفت بیش از ۵۰درصد افت قیمت را در شش ماه تجربه کرد و قیمت نفت از بالای ۱۰۰ دلار به حدود ۵۰ دلار رسید.

حال با گذشت حدود دو سال از زمان شروع افت قیمت نفت، آژانس‌ بین‌المللی انرژی در گزارشی اعلام کرده که نشانه‌هایی در بازار نفت دیده شده که نشان می دهد سهم خاورمیانه و اوپک از بازار نفت افزایش یافته است که این امر از سیاستهای نفتی عربستان نشات می گیرد.

بر اساس آخرین گزارش آژانس‌ بین‎المللی انرژی، تولید نفت خاورمیانه در ماه ژوئن به حدود ۵/ ۳۱‌ میلیون بشکه در روز رسیده است که نشان می دهد سهم کشورهای خاورمیانه از بازار نفت ۳۵ درصد افزایش داشته است به این معنا که خاورمیانه به بزرگ‌ترین‌ تولیدکننده نفت جهان تبدیل شده است.

پیشتر و در سال ۱۹۷۵ خاورمیانه سهم ۳۵ در صدی از بازار نفت را تجربه کرده بود که در سال ١٩٨۵ و با افزایش تولید نفت دریای شمال، سهم خاورمیانه تا ١٩ درصد سقوط را تجربه کرد.

بنا بر این گزارش، سهم خاورمیانه از نفت جهانی در شرایطی افزایش یافته که وابستگی جهان به نفت این منطقه بیشتر می شود چرا که تولید نفت امریکا روند کاهش را در پیش گرفته است. به این دلیل که هزینه تولید نفت شیل افزایش یافته و تولید در آن کاهش داشته است.

خاورمیانه روزانه ۵/ ۳۱ میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند که توانسته رکورد ۴۵ ساله خود را درماه ژوئن بشکند این در حالی است که در این ماه تولید نفت آمریکا با افت ۱۴۰ هزار بشکه‌ای روبه رو بوده و به ۴۵/ ۱۲ میلیون بشکه در روز رسیده است.

بر‌اساس آخرین آمار رسمی، واردات نفت امریکا به ۱/ ۸ میلیون بشکه در روز رسیده که ۲/ ۱۱ درصد بالاتر از سال گذشته است.

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این کشور در ماه آوریل روزانه ۵ میلیون بشکه نفت از خاورمیانه وارد کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۶/ ۴ میلیون بشکه بوده حدود ۴۰۰ هزار بشکه بیشتر است.

در این گزارش، آژانس اعلام کرده سهم ۳۵ درصدی خاورمیانه از بازار نفت به آن معناست که حتی اگر تولید نفت شیل از سر گرفته شود جهان همچنان به نفت خاورمیانه محتاج است.

آمار آژانس از تولید نفت خاورمیانه شامل تولید کشورهای غیر عضو اوپکی مانند عمان هم می شود البته این افزایش تولید از سوی کشورهای عضو اوپک همچون عربستان، عراق و ایران رخ داده و تولید نفت اوپک در ماه ژوئن به ۲۱/ ۳۳ میلیون بشکه رسیده که رشد ۴۰۰ هزار بشکه‌ای را نشان می دهد.

طبق آمار آژانس؛ عراق در ماه ژوئن ۲۵/ ۴ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده است. ایران نیز در نیمه اول سال جاری میلادی توانسته حدود ۷۵۰ هزار بشکه به تولید روزانه نفت خود بیفزاید. عربستان نیز روزانه ۴۵/ ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید کرده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *