ورود اقلام آرایشی و بهداشتی قاچاق اجتناب ناپذیر است ۲۹ تیر, ۱۳۹۵

دکتر اسماعیلی در برنامه “گفت وگوی اقتصادی” رادیو گفت وگو اظهار داشت: متاسفانه به دلیل شرایطی که بر کشورمان حاکم است، ورود اقلام آرایشی و بهداشتی قاچاق امری اجتناب ناپذیر است زیرا هم مرزها گسترده است و هم اینکه این کار سودهای کلانی دارد که عده ای مدت ها به این سودها عادت کرده اند.

اقتصادپرس: برنامه “گفت و گوی اقتصادی” با موضوع قاچاق کالاهای سلامت محور و با حضور دکتر افاضلی تولید کننده و کارشناس دارو و دکتر اسماعیلی معاون مدیرکل نظارت و ارزیابی فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو روانه آنتن شد.

دکتر اسماعیلی در ابتدا درباره مسئولین برخورد با کالاهای قاچاق سلامت محور گفت: قانون وظایفی را برای برخورد با دستگاه ها مشخص کرده است و وظایف وزارت بهداشت در ارتباط با سلامت کالاهایی است که به نوعی به سلامت جامعه مربوط می شود.

وی درباره منابع کالاهای سلامت محور اظهار داشت: یکسری کالاها در داخل کشور تولید می شود که از طریق ضوابط و نظارت هایی که وجود دارد، منجر به پروانه ساخت روی آنها می شود. بخش دوم، بخش مشکل است یعنی بخش محصولات وارداتی به ویژه در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی.

معاون مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو ادامه داد: متاسفانه به دلیل شرایطی که بر کشورمان حاکم است، ورود اقلام آرایشی و بهداشتی قاچاق امری اجتناب ناپذیر است زیرا هم مرزها گسترده است و هم اینکه این کار سودهای کلانی دارد که عده ای مدت ها به این سودها عادت کرده اند.

وی در خصوص محصولات وارداتی اظهار داشت: منابعی که در خارج از کشور این محصولات را تولید می کنند از طریق مقرراتی که داریم مجوز ورود اعطا می شود. از جمله این شرایط استاندارد جی ام پی یعنی شرایط خوب تولید کارخانه است که بر اساس مدارک و مستندات یا اعزام کارشناسان و سازمان های بازرسی این تصمیم گرفته می شود. بعد از این مرحله منبع خارجی رجیستر می شود.

اسماعیلی در مورد مرحله دوم توضیح داد و گفت: بر پایه مدارک و مستنداتی که بر اساس نوع محصول متفاوت است، یکسری شناسه ها به ما داده می شود و ما نیز بر اساس رفرنس های بین المللی محصول را ثبت می کنیم و بر این اساس می توانیم به شرکت وارد کننده پروانه ورود دهیم که می تواند کالا را از خارج از کشور وارد کند.

وی متولی اصلی مقابله با قاچاق را ستاد مبارزه با قاچاق کالا دانست و عنوان داشت: البته سازمان های دیگری نیز هستند که عضو این ستاد می باشند که نقش کمرنگی ندارند و باید همگام با ستاد حرکت کنند.

در ادامه دکتر افاضلی به قاچاق تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: کالای قاچاقی که در زمینه پزشکی وارد می شود، واجد شرایط لازم برای مصرف نیست. باید به این موضوع توجه کنیم که سیستم قاچاق دنبال سود است و طبیعتا کالایی که تهیه می کند با کمترین قیمت ممکن تهیه می شود.

وی در مورد کالاهای سلامت محور بیان داشت: مشکل بزرگ این نوع کالاها این است که مصرف کننده که بیمار است نمی تواند به سهولت کیفیت آنها را تشخیص دهد و برای اینکه کیفیت یک کالای سلامت محور بخواهد اثبات شود، زمان می برد.

تولید کننده و کارشناس دارو از برخوردهایی که در زمینه مبارزه با قاچاق صورت می گیرد گفت و اظهار داشت: می توان برخورد سلبی داشت؛ کشف و اثبات نیز از دیگر برخوردهای قانونی است. متاسفانه قانون خیلی شفاف و صریح بحث کشف را اشاره نداشته است زیرا سازمان های متعددی وجود دارند که متولی این موضوع هستند؛ وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، نیروی انتظامی و ارگان های دیگر که در حوزه کشف قاچاق کالاهای پزشکی مانند دارو تجهیزات آن فعال هستند.

وی افزود: حتی اگر وزارت بهداشت را در این حوزه متولی اصلی و صرف کشف قلمداد کنیم باز هم نمی توانیم به این وزارت خانه تکیه کنیم زیرا ابزار لازم برای کشف را ندارد.

افاضلی تصریح کرد: همانطور که سعی کردیم با حلقه های پایانی زنجیر تامین کالای قاچاق برخورد کنیم، زنجیره ارزش کالای قاچاق را نیز باید هدف بگیریم که سودآوری کالا برای قاچاقچی کاهش پیدا کند و هزینه های قاچاق در کشور بالا رود. زمانی که می خواهیم دارویی را تامین کنیم ابتدا به سراغ داروخانه می روند ولی چه زمانی فرد به سمت بازار قاچاق یا همان ناصر خسرو کشیده می شود؟ زمانی که این دارو در داروخانه موجود نیست زیرا وزارت بهداشت این دارو را تائید نکرده است. یا زمانی است که این کالا در کشورمان به عنوان کالای ممنوعه اعلام شده است مانند داروهای سقط جنین. زمانی نیز علی رغم اینکه این دارو در فهرست رسمی دارویی ایران است ولی به دلیل کمبود دارو، پیدا نمی شود و به همین جهت بیمار باید این دارو را از مراکزی مثل ناصر خسرو تهیه کند.

در ادامه دکتر اسماعیلی درباره برخوردهای سلبی در مرحله فروش کالاهای قاچاق آرایشی و بهداشتی گفت: این برخوردها واقعا نمی تواند موثر نباشد اما حقیقت این است که این برخوردها ریشه ای نیست بلکه مقطعی است.

وی افزود: این برخوردها یا عموما ادامه ندارد یا اینکه مانع ورود کالای قاچاق نمی شود. ما باید هم واردات قانونی را تقویت کنیم و هم اینکه تولید داخلی را با کیفیت کنیم.

قابل ذکر است؛ برنامه “گفت و گوی اقتصادی” از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۴:۳۰ از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.