دولت یازدهم اعتقادی به بخش خصوصی ندارد ۹ تیر, ۱۳۹۵

سید رضی حاجی‌آقا میری، رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران درباره بسته حمایت از صادرات به تعادل گفته است: اگر دولت بخواهد از صادرات یا تولید حمایت کند، نمی‌شود که تولیدکننده یا صادرکننده حضور نداشته باشد و مسوولان خودشان برای تولید‌کننده تصمیم بگیرند. من ۷ صفحه به این بسته نقد داشتم. این معنایش چیست؟

اقتصادپرس: معنایش این است که این بسته ضعف دارد. اگر پیش از رونمایی از این بسته با بخش خصوصی مشورت می‌کردند، این مشکلات رفع می‌شد. ممکن است همه ایرادهای من و بخش خصوصی مورد قبول دولت قرار نمی‌گرفت، ولی می‌دانم که صحبت‌های‌مان کارشناسی است و حداقل ۵۰‌درصدش را می‌پذیرفتند….

علت بی‌توجهی دولت غیر از این نیست که فکر می‌کند لزومی ندارد با بخش خصوصی مشورت کند و خودش بیشتر بلد است. این را در همه جا نشان می‌دهد. حرف‌هایی هم که ما در شورای گفت‌وگو می‌زنیم مورد توجه دولت قرار نمی‌گیرد. فکر می‌کند خودش بهتر از بخش خصوصی از اقتصاد سر در می‌آورد و نیازی به ما ندارد. ما هم حرفی نداریم، اما اگر این‌چنین است، چرا اوضاع اقتصاد ما به این شکل است؟ حرف من هم فقط دولت الان نیست. سوءتفاهم نشود. به صورت کلی تمام دولت‌ها را می‌گویم. روند غلط آنها در دولت یازدهم هم ادامه یافته است. ما از دولت فعلی انتظاراتی داشتیم از جمله اینکه مثل دولت‌های قبلی چنین فکر نکنند. ولی انگار این پارادایم برای همه دولت‌ها وجود دارد. یک دلیل هم می‌تواند این باشد که ۸۰‌درصد اقتصاد کشور دولتی است و ۲۰‌درصد باقی مانده هم بخشی خصولتی‌ها هستند. برای همین دولت می‌گوید این بخش باقی‌مانده چه اهمیتی دارد؟ چرا ما باید با بخش اقلیت مشورت کنیم؟

شاید هیچگاه انتقادها به تندی این‌بار نبوده است. دیگر ماهی به دم‌اش رسیده است و آنقدر انتقادها زیاد است که ما مجبور شده‌ایم به تندی بیان کنیم. یک دلیل هم این بوده است که ما اصلا نمی‌خواستیم با توجه به مشکلاتی که دولت روحانی داشته و به آن واقفیم، اعتراض کنیم. برای همین تا به حال صدای‌مان درنیامده است. الان هم ملاحظه دولت را می‌کنیم و آنقدر که باید، بلند حرف نمی‌زنیم. همچنین ما فکر می‌کنیم این اعتراض‌های‌مان، به نفع خود دولت است. یعنی اگر اقتصاد کشور از این وضعیت بیرون نیاید، شکست برای دولت آقای روحانی است و ما از سر دل‌سوزی این حرف‌ها را می‌زنیم. با دولت هم‌دل هستیم و دل‌مان می‌خواهد کمکش کنیم.



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *