آقای رئیس‌جمهور لااقل اولویت‌های اقتصادی را تشخیص دهید! ۸ تیر, ۱۳۹۵

روزنامه جوان نوشته است:‌ در ضیافت افطاری رئیس‌جمهور با فعالان اقتصادی افراد زیادی سخن گفته‌اند که همگی به نوعی ارادت خود را پیشتر‌ها به دولت اثبات کرده‌اند اما از تعارفات معمول و گزارشات ریاست جمهوری که بگذریم جانمایه اصلی اظهارات رؤسای تشکل‌های مختلف موسوم به بخش خصوصی یک حکایت بود.

اقتصادپرس: هر چند رسم معمول بر این است که تشکل‌ها در راستای منافع بخش‌های زیرمجموعه‌شان از دولت طلب کار خاصی برای اجرا کنند اما در سال سوم و پایانی دولت تقریباً همه افراد شاخص در این نشست خواستار برنامه‌ای عملی از دولت بودند، یعنی به‌رغم گذشت این سال‌ها از عمر دولت یازدهم در حالی که انتظار می‌رفت در این مراسم فعالان بخش خصوصی به انحرافات برنامه‌های اجرایی دولت نقد وارد کرده و از رئیس دولت بخواهند مسیر رفته را اصلاح کند، بعد از سه سال و اندی از عمر دولت همچنان از رئیس‌جمهوری خواستار ارائه برنامه‌ای اجرایی بودند که در آن اولویت‌های اقتصاد ذکر شده باشد!

در واقع فعالان اقتصادی از دولت دیکته‌ای ندیده بودند که از آن غلط بگیرند و انتظار اصلاح آن را داشته باشند. کارنامه دولت به خصوص برای فعالان بخش خصوصی کارنامه سفید و عاری از برنامه بوده است، به عنوان مثال جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره دیدارش با رئیس‌جمهور و در تلگرام خود می‌نویسد: «کاهش تورم شرط لازم برای برداشتن قدم‌های اصلاحی بعدی است. اکنون اما زمان آن رسیده که اولویت‌های اصلاحات اقتصادی برای به دست آوردن رشد اقتصادی بالا، ایجاد اشتغال و کاهش فقر مشخص شود.»

این خواسته بحق این نماینده بخش خصوصی شاید برای کسانی که از فضای اقتصادی کشور بی‌خبر باشند بیشتر شبیه طنز باشد و این طور برداشت شود که رئیس پارلمان بخش خصوصی در سال آخر دولت یازدهم از رئیس‌جمهور خواسته است تا تغییرات اقتصادی را برای دولت بعدی اولویت‌بندی و تبیین کند! اما این اظهارنظر نشانه‌ای تلخ از بی‌برنامگی دولتی است که حتی اولویت‌های اقتصادی را هم تشخیص نداده یا برای بخش خصوصی تبیین نکرده است. همچنین کوروش پرویزیان، رئیس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی و مدیر عامل بانک پارسیان در اظهارنظری مشابه در این‌باره می‌گوید: «الان شرایط برای فعالیت بخش خصوصی بیش از گذشته فراهم شده است و امیدواریم با سیاست‌های تکمیلی در راستای رونق بخش خصوصی و شبکه بانکی کشور عمل شود.» ایشان نیز برجام را کافی و جامع ندانسته و از خورشید برجام بخاری ندیده‌اند، بنابراین پیشنهاد کرده است سیاست‌های تکمیلی را دولت تدوین کند. آیا این روند به مصلحت اقتصاد و حتی دولت یازدهم است که حتی حامیان بخش خصوصی آن در سال سوم چنین انتظاری از دولت داشته باشند؟ دولتی که قرار بود در حوزه اقتصاد ژنرال‌ها امورات را بسامان کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *