عدم اعتماد مردم به دولت عامل ورشکستگی اقتصاد کشور ۶ تیر, ۱۳۹۵

اعتماد مردم نسبت به دولت کاهش یافته به همین جهت سرمایه های سرگردان به سمت تولید و یا حتی بانکها و بورس روانه نمی شود و در صندوقخانه ها پنهان شده است و ورشکستگی آشکار و پنهان در سطح وسیع اقتصاد کشور دیده می شود.

اقتصادپرس: حالا دیگر مدتهاست که رکود در جان اقتصاد ایران ریشه دوانده و راهکارهای دولت برای خروج از رکود نتیجه نداده است.

دولت به دنبال آن است که با اجرای برنامه‌های اشتغال عمومی، افزایش حاکمیت بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی به بخش‌های تولیدی کمک کنند، اما از انجایی که برنامه مدونی برای رسیدن به این اهداف وجود نداشته دولت موفق نبوده است به حدی که بنگاههای تولیدی نمی توانند با تمام ظرفیت خود فعالیت کنند و همچنان بیکاری از بزرگترین مشکلات اقتصادی کشور به شمار می رود.

کارشناسان دانشگاهی اعتقاد دارند تنها راه خروج از رکود افزایش تقاضا و تامین نقدینگی واحدهای تولیدی است و راه رسیدن به رشد تولید در کشور سرمایه‌گذاری است.

نگاهی به امار بانک مرکزی نشان می دهد که از زمستان سال ۹۰ اقتصاد ایران وارد رکود شد و رشد منفی را تجربه کرد، با تشدید تحریم‌ها در سال‌های ۹۱ و ۹۲، میزان تولید ناخالص داخلی با احتساب نفت به ترتیب رشد منفی ۲/۶‌ و منفی ۳/۵درصدی را تجربه کرد و پس از آن در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب به رشدهای مثبت ۳ و یک درصدی رسیدیم.

از این امار می توان اینگونه نتیجه گرفت که در سال ۹۴ بنگاههای اقتصادی از ظرفیت تولید خود کم کرده اند و به همین جهت در بخش صنعت شاهد رشد منفی ۲/۲درصدی بودیم.

به گفته تحلیلگران اقتصادی یکی از مشکلات پیش روی کارشناسان این حوزه عدم پیش بینی پذیری اقتصاد ایران است به همین جهت نمی توان به درستی براورد کرد که اقتصاد در چه سالی می تواند از رکود رهایی یابد.

چرا که بودجه های دولت و سرمایه‌گذاری ثابت ناخالص کشور به درستی اختصاص نمی یابد به طوری که آمارها نشان می دهد سرمایه‌گذاری دولت بیشتر از سرمایه گذاری بخش خصوصی ریزش داشته به علاوه اینکه دولت از بخش خصوصی حمایت نمی کند. لذا در این شرایط خروج از رکود پیچیده تر می شود.

همچنین در این مدت فقر افراد شاغل بیشتر شده و آسیب های اجتماعی خاص خود را نیز برجای گذاشته است؛ اعتماد مردم نسبت به دولت کاهش یافته به همین جهت سرمایه های سرگردان به سمت تولید و یا حتی بانکها و بورس روانه نمی شود و در صندوقخانه ها پنهان شده است و مجموعه این عوامل سبب شده تا ورشکستگی آشکار و پنهان در سطح وسیع اقتصاد کشور به وجود آمده و فعالیت‌های مولد و اشتغالزا در کشور از بین برود.

در این شرایط به دولت پیشنهاد می شود توان رقابتی محصولات صادراتی را افزایش داده و همزمان با افزایش درآمدهای نفتی در اقتصاد تحرک ایجاد کند در غیر این صورت رکود عمیق تر شده و حل مشکلات آن سختر می شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *