رواج فرهنگ لاابالی گری پس از فتنه 88 ۵ تیر, ۱۳۹۵

یک کارشناس مسائل سیاسی معتقد است پس از فته ۸۸ کشور در بعد فرهنگی دچار صدمات بیشتری شد و پس از حوادث ۸۸ قمه کشی و لاابالی گری در کشور باب شد.

اقتصادپرس: حسن آصفری کارشناس مسایل سیاسی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در گفتگو با خبرنگار اقتصادپرس ضمن واکاوی عوامل ایجاد فتنه ۸۸ معتقد است: ۲ عامل اساسی وقوع فتنه پس از انتخابات ریاست جمهوری مجلس دهم را رقم زد، عامل اول خارجی و عامل دوم دستنشانده های آنها در داخل کشور بودند.

وی ادامه داد: استکبار جهانی چندین سال بود که به دنبال براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران بود و تلاش می کرد جمهوری اسلامی ایران را با چالش مواجه کند به همین جهت همواره برای خرابکاری در ایران برنامه ریزی کرده و هزینه هایی را نیز به این امر اختصاص می دادند تا از هر نقطه ای که ممکن است به کشور ضربه بزنند.

به گفته آصفری؛ از سوی دیگر براندازان داخلی هم مترصد فرصت بودند تا با هر بهانه ای برای براندازی نظام اقدام کنند، همچنین برخی افراد هم پیش از انتخابات با اقدامات و موضع گیری های معاندانه و اینکه اگر پیروز انتخابات نباشیم به خیابانها می ریزیم آتش فتنه را شعله ور تر کردند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: اطلاعیه ها، نقشه ها و کشفیات سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی نشان داد که فتنه ۸۸ بی مقدمه نبوده و از مدتها قبل برای وقوع آن برنامه ریزی شده بود، در این بین اقدامات جریاناتی که خود را فراقانونی می دانستند نیز به همراه جاه طلبی برخی از مسوولین سبب شد تا کشور ۸ ماه درگیر اغتشاشات خیابانی باشد.

به اعتقاد این کارشناس مسائل سیاسی لطمات فتنه اگر بیشتر از صدمات جنگ تحمیلی نبود کمتر نیز نیست، چرا که پیش از وقوع فتنه امریکا به این اصل رسیده بود که ایران قدرت بزرگ منطقه ای است و تنها راه مواجهه با آن مذاکره است به همین جهت پذیرفته بود که غنی سازی ۲۰ درصدی در کشور صورت بگیرد.

وی افزود: پیش از فتنه مناسبات کشورهای مختلف دنیا با ایران تعاملی بود و تبادلات اقتصادی و همکاری های بین المللی بسیاری با ایران وجود داشت که فتنه باعث شد ثبات لازم از کشور گرفته شود و سرمایه گذاران خارجی سرمایه های خود را از ایران خارج کنند.

وی معتقد است در بعد فرهنگی نیز کشور دچار صدمات بیشتری شد و پس از حوادث ۸۸ قمه کشی و لاابالی گری در کشور باب شد.

این استاد دانشگاه اعتقاد دارد: فتنه از اصلی ترین عوامل عقب گرد اقتصاد ایران بود و سبب شد از برنامه ریزی ها عقب نشسته و هزینه ای که قرار بود برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز صورت بگیرد خرج خاموش کردن آتش فتنه بشود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.