دشمن ۳ بخش علم، فرهنگ و اقتصاد ایران را نشانه گرفته است ۲ تیر, ۱۳۹۵

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت:‌ دشمن ۳ موضوع علم، فرهنگ و اقتصاد را نشانه گرفته است، اما مدیریت جهادی می‌تواند با این نفوذها مقابله کند همانطور که در اوایل انقلاب و شروع جنگ تحمیلی مدیریت جهادی بود که توانست مقابل دشمن بایستد.

اقتصادپرس: محمدمهدی‌ زاهدی امروز در همایش مدیران جهادی، اقتصاد مقاومتی در دانشگاه شهید بهشتی تهران اظهار کرد: مولفه‌های علم، فرهنگ و اقتصاد روند پیشرفت یک کشور را نشان می‌دهد و در صورتی که بخواهیم در همه حوزه‌ها پیشرفت کنیم باید به این سه عامل به صورت همزمان توجه کنیم.

وی افزود: دشمن این ۳ حوزه را نشانه گرفته است و اگر ما بخواهیم با آنها مقابله کنیم باید مدیریت جهادی داشته باشیم همانطور که در اوایل انقلاب و شروع جنگ تحمیلی همین مدیریت جهادی بود که توانست توطئه‌های دشمنان را خنثی کند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشور ما هزینه‌های زیادی از این بابت پرداخت کرده است و رخنه‌های فرهنگی فراوانی در این زمینه دیده‌ایم و در حوزه‌ اقتصادی نیز شاهد خسارت‌هایی ناشی از جنگ و بعد از جنگ بوده‌ایم به همین دلیل برخی جریانات نفوذی در سیستم اقتصادی کشور انحرافی عمل کرده‌اند و در برخی موارد ضربه زده‌اند اما روند و جریان کلی مدیریت جهادی کلان توسط رهبر معظم انقلاب تنظیم شده بود.

زاهدی تصریح کرد: در اقتصاد مقاومتی به مدیرانی دانا، معتقد و آشنا به توطئه‌های دشمن نیازمندیم که این مدیران با برنامه و زمانبندی مشخص در تعیین اولویت‌های کشور در حوزه اقتصاد مقاومتی عمل کنند و در آن مسیر گام بردارند.

زاهدی با اشاره به اینکه مدیران جهادی باید با تعیین اولویت‌ها مسیر خود را مشخص کنند، گفت:‌ روحیه جهادی داشتن یعنی آنکه کار را وظیفه خود بدانیم و این روحیه جهادی است که پارس جنوبی را پیش می‌برد. برای چنین اقداماتی همت، تعهد و مدیریت جهادی لازم است تا با کار جهادی هدفمند دشمن‌شکن باشیم.

وی تصریح کرد: زمانی که ماهواره مصباح را در ایران ساختیم با مشکل مواجه بودیم اما اکنون تمام امکانات آن را خودمان می‌سازیم و جزو ۶ کشور برتر در این ارتباط هستیم که همه تجهیزات مورد نیاز ماهواره در داخل کشور ساخته می‌شود که این امر خود حاصل روحیه جهادی و خودباوری و اعتماد به نفس مورد نظر است.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت:  مبارزه با فساد اقتصادی،‌ شفافیت در اقدامات، مسئولیت و پاسخگویی و تعیین اولویت‌های اقتصادی از ویژگی‌های مدیران جهادی است و دستگاه‌های نظارتی هم باید انعطاف‌پذیر باشند و با مدیران جهادی سختگیرانه برخورد نکنند تا جرات، خلاقیت و نوآوری لازم توسط آنها صورت بگیرد.

زاهدی با انتقاد از دولت در طرح‌های کلان گفت: اگر ما خواهان اقتصاد دانش‌بنیان در کشور هستیم این امر بدون توجه به سیاست‌های کلان امکانپذیر نیست. قرار بود در پایان برنامه پنجم بودجه پژوهشی کشور به ۳ درصد برسد اما تا پایان سال گذشته این رقم به نیم‌درصد نیز نرسید و باید بودجه پژوهشی را به سطحی که پیش‌بینی شده است برسانیم و در عین حال توجه داشته باشیم که خروجی این امر باید رافع نیازهای کشور در زمینه‌های مختلف باشد.

وی در پایان گفت: لزوم توجه به آمایش سرزمین در آموزش عالی باید مورد توجه قرار گیرد و رشته‌های دانشگاهی کارآفرین و مهارت‌محور را مورد توجه قرار دهیم تا دانشگاه‌هایی مولد و اشتغال‌زا داشته باشیم.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *