شرایط کم آبی کشور با یک سال بارندگی خوب تغییر نمی‌کند ۲ تیر, ۱۳۹۵

وزیر نیرو با اشاره به این که بارندگی‌های خوبی در سال آبی جاری داشتیم گفت: با یک سال بارندگی شرایط تغییر نمی‌کند و ما باید منابع موجود آب را قدر بدانیم.

اقتصادپرس: حمید چیت چیان با بیان این مطلب افزود: ضمن اینکه به‌خاطر هر قطره بارانی که می‌بارد به درگاه خداوند شکرگزار هستیم، اما دانستن این نکته نیز ضروری است که با یک سال بارندگی شرایط تغییر نمی‌کند.

وی با بیان این مطلب که آب مسئله حیات انسان‌ها است و مسائل آن مربوط به یک سازمان و وزارتخانه نیست، گفت: آب موضوع حیات و زندگی و بقای تمدن یک ملت بخصوص مردم ایران در این پهنه خاکی است که به شدت مورد توجه است.

چیت‌چیان از آب به عنوان موضوعی که سرنوشت همه ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد یاد کرد و در ادامه اظهار داشت: از ۴۰ سال قبل هر ایرانی سالانه بیش از ۷۵۰۰ مترمکعب آب تجدیدشونده در اختیار داشت، اما اکنون این میزان به کمتر از ۱۴۰۰ مترمکعب کاهش یافته و منابع آبی نیز، با افزایش مصرف و میزان سرانه در اختیار هر ایرانی، روز بروز محدودتر می‌شود.

وی با اشاره به نظریه سازمان ملل مبنی بر اینکه تمام انسان‌هایی که در طول سال کمتر از ۱۵۰۰ مترمکعب آب تجدید پذیر در اختیار دارند در مرحله بحران بسر می‌برند، افزود: ما از این وضعیت عبور کرده‌ایم و هم اکنون در مرحله بحران هستیم.

وزیر نیرو با اشاره به بارندگی‌های خوبی که در سال آبی جاری داشتیم، گفت: عده ای می گویند که با این میزان بارش نبایستی بحران آب داشته باشیم ولی در پاسخ به آن‌ها باید گفت، ضمن اینکه بخاطر هر قطره بارانی که می‌بارد به درگاه خداوند شکرگزار هستیم، اما دانستن این نکته نیز ضروری است که با یک سال بارندگی شرایط تغییر نمی‌کند.

وی با بیان اینکه ما باید قدر نعمت‌های خدایی را بدانیم و در تمام موارد بخصوص آب، از اسراف بپرهیزیم، خاطر نشان کرد: آب در فرهنگ ما یک شی مقدس است و تک تک ما از مسئولان، مدیران، کارمندان، هنرمندان، کشاورزان و شهروندان موظف هستیم ضمن مصرف درست آب، از این مایه حیاتی و ارزشمند پاسداری کنیم.

منبع: تسنیمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *