تاثیر افزایش تحریمها برای حمایت از آشوبگران بر اقتصاد ملی ۳۰ خرداد, ۱۳۹۵

تحریمهای بی رحمانه که در شرایط حساس کشور اعمال شد بسیاری از شاخص های اقتصادی در کشور را دستخوش تغییرات منفی کرده و پویایی اقتصاد را از آن گرفت.

اقتصادپرس: در آخرین روزهای بهار ۸۸، استقبال ۴۰ میلیونی مردم از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری داشت می رفت تا پای ایران را در منطقه محکمتر از قبل شود که اعتراض به نتیجه و عدم تمکین به قانون برخی کاندیداها و احزاب سیاسی شکست خورده، بعضی از شهرهای ایران به ویژه تهران را دستخوش وقوع نا آرامی‌ها و اعتراضات کرد و شیرینی نمایش ثبات در کشور را تلخ کرد.

اغتشاشات داخلی با فشارها و تحریمهای خارجی همراه شد تا امریکا در راستای منزوی کردن ایران در مارس ۲۰۰۹، با تمدید شرایط اضطراری و خطر ایران، تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران را به موجب قانون اعمال قدرت اقتصادی در شرایط اضطراری بین المللی _ (IEEPA) مدت یک‌سال دیگر تمدید کند و سپس در تاریخ ۱/۱۰/۲۰۱۰ نیز _ قانون جامع تحریم‌ها، مسئولیت پذیری و محرومیت ایران_ (CISADA) در کنگره آمریکا تصویب و به اجرا گذاشته شد که شامل؛ تحریم انرژی، بانکی و فروش بنزین به ایران می‌شد.

تحریمهای رسمی کافی نبود که برخی از کشورهای اروپایی با نادیده گرفتن شورای امنیت و تصمیمات آن، تحریم‌های فراقطعنامه‌ای علیه ایران اجرا کردند که مجموعه‌ای از تحریم اقلام نظامی، صادراتی و وارداتی، سرمایه‌گذاری، مسافرت، حمل و نقل، همکاری‌های فنی و… بود.

این تحریمهای بی رحمانه که در شرایط حساس کشور اعمال شد بسیاری از شاخص های اقتصادی در کشور را دستخوش تغییرات منفی کرده و پویایی اقتصاد را از آن گرفت.

در این سال رشد اقتصادی ایران روند نزولی به خود گرفته و وارد دوران رکود شد؛ صادرات نفتی افت پیدا کرده و تحریم بانکی ایران موجب شد هرگونه صادرات و واردات جز در اقلامی خاص متوقف شود و همین تحریم کافی بود تا رشد اقتصادی به منفی ۴/۶- برسد.

از دیگر اثرات تحریمها که اقتصاد ایران را تا مرز ورشکستگی کشاند کاهش ارزش پول ملی بود که طبق بررسی های صورت گرفته  ارزش پول ملی در این دوره به حدود یک سوم کاهش پیدا کرد.

طبق گزارشی که وال استریت ژورنال در آن زمان منتشر کرد، تحریم های امریکا علیه بانک مرکزی ایران موجب کاهش ارزش ریال شد. تنزل ۵۵ درصدی ارزش ریال در برابر دلار همزمان با افزایش ارزش لیره در ترکیه موجب شد که قیمت بسیاری از اجناس برای صادرات به ایران بیش از دو برابر افزایش یابد.

این نوشتار بخش اندکی از  تاثیرات تحریمهای غرب و امریکا در زمان فتنه را در برگرفته است چرا که افزایش تحریمها برای حمایت از آشوبگران، اقتصاد ایران را سالها به عقب راند، کاهش فروش نفت، کاهش ارزش پول ملی، ممنوعیت ورود بسیاری از کالاهای اساسی و مسائلی از این دست سبب شد تا امروز نظام هزینه آشوبهای خیابانی ۸ ماهه را پرداخت کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *