آمادگی کامل برای تأمین برق پایدار تهران در تابستان 95 ۲۳ خرداد, ۱۳۹۵

معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از آمادگی کامل این شرکت به منظور تأمین برق پایدار شهر تهران در تابستان ۹۵ و ایجاد تمهیدات ویژه به منظور پایداری شبکه برق رسانی خبر داد.

اقتصادپرس: کامبیز ناظریان با اشاره به پیش‌بینی افزایش دما در تابستان جاری و نیز هم‌زمانی با ماه مبارک رمضان؛ اظهار داشت: عملکرد موفق همکاران طی سال‌های گذشته در تامین برق پایدار مشترکان به‌ویژه در فصل تابستان سطح توقع مشترکان را افزایش داده است، از این رو حفظ پایداری شبکه برق‌رسانی بیش از بیش ضروری است.

*راه‌اندازی نرم افزار مدیریت آنلاین شبکه

وی با اشاره به برنامه‌های این معاونت در خصوص گذر از تابستان ۹۵ اظهار داشت: راه‌اندازی نرم‌افزار مدیریت آنلاین شبکه با هدف کنترل لحظه ای وضعیت شبکه برق رسانی تهران یکی ازفعالیت‌های مهم صورت گرفته است.

وی با اشاره به آمادگی بیش از ۲ هزار نیروی عملیاتی توزیع برق تهران بزرگ در پیک بار تابستان افزود: بهره‌برداری از ۱۷۰ دستگاه سکسیونر جدید به منظور بهبود قابلیت مانور شبکه، بهره‌برداری از نرم افزار جدید مبتنی بر وب و GIS درمدیریت اتفاقات، تعدیل بار نقاط پربار و نامتعادل شبکه شامل ۱۰۰۰ فیدر،۹۲ ترانسفورماتور پربار و ۷۵۰ فیدر با بار متعادل و همچنین بارگیری و بازدید تمامی پست‌ها شامل ۱۸ هزار دستگاه تراسفورماتور و اجرای مانورهای آمادگی مقابله با بحران از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته است.

ناظریان با تاکید بر اهمیت اجرای طرح‌های پیک سایی در توزیع برق تهران تصریح کرد: درحال حاضر طرحی با بیش از ۲۲۰ مگاوات کاهش پیک درسطح شهر تهران در حال اجرامی باشد و جایگزینی حدود ۷۰ کیلومتر از شبکه کابلی فرسوده در هردو بخش فشار متوسط و فشار ضعیف و همچنین تحویل و نصب ۶۲۰۰ دستگاه خازن ۱۲٫۵ کیلووار هوایی به ظرفیت تقریبی ۸۰ مگاوار از برنامه‌های اجراشده در زمینه کاهش پیک است.

به گفته وی راه‌اندازی نرم‌افزار جامع بهره‌برداری، ارتقای پاسخگویی سیستماتیک به تماس‌های مشترکان از طریق افزایش خط RIR و ارتقای سیستم خودکار پاسخگویی ۲۴۰ کاناله، افزایش توان پاسخگویی “سامانه فوریت‌های برق” (۱۲۱) و همچنین کنترل مستمر فیدرهای فشارضعیف پربار، شناسایی فیدرهای پرعارضه تکراری به منظور تعدیل و تقلیل بار و بهینه‌سازی شبکه‌های فرسوده از جمله برنامه‌های گذر از تابستان از سوی امور هماهنگی فوریت‌های برق معاونت بهره‌برداری است.

*صرفه‌جویی ۴۰۰ مگاواتی مصرف انرژی با همکاری مشترکان

ناظریان با اشاره به این که تمام تلاش توزیع برق تهران براین است که پیک مصرف تابستان را بدون خاموشی وحادثه پشت سر بگذرانیم؛ تصریح کرد: اگر هر مشترک با تغییر نگرش خود درخصوص استفاده از تجهیزات پرمصرف برقی و نحوه بهره‌برداری و زمان استفاده از آن‌ها تنها ۱۰۰ وات صرفه‌جویی داشته باشد در زمان پیک بار حدود ۴۰۰ مگاوات در مصرف انرژی صرفه جویی خواهدشد.

وی تصریح کرد: در کنار تمام تمهیدات و فعالیت‌های صورت گرفته به منظور تأمین برق پایدار شهر تهران، جدی گرفتن مساله مدیریت مصرف برق از سوی مشترکین تنها راه مقابله با بحران خاموشی در فصل تابستان است.

*توسعه پروژه‌های اتوماسیون و مانیتورینگ پست‌های توزیع

معاون بهره‌برداری ودیسپاچینگ شرکت با اشاره به اینکه بالغ بر ۸۵ درصد زمان رفع خاموشی‌های ۲۰ کیلوولت مربوط به انجام عملیات مانور درشبکه است؛ بهبود زمان رفع خاموش‌های شبکه ۲۰ کیلوولت را ضروری خواند و افزود: در این زمینه نسبت به توسعه اتوماسیون در شبکه ۲۰ کیلوولت، لزوم مانیتورینگ وضعیت کلی شبکه و پست‌های مهم و همچنین بهره‌گیری از دانش و فناوری روز در مدیریت شبکه با هدف افزایش قابلیت اطمینان و کاهش زمان خاموشی مشترکان اقدام شده است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از تجهیزات اتوماسیون حدود ۱۰ درصد زمان خاموشی هرمشترک را کاهش می‌دهد؛ اظهار داشت: خوشبختانه تا امروز فعالیت‌های خوبی در خصوص راه اندازی وتجهیز سیستم‌های اتوماسیون با فناوری‌های روز دنیا از سوی توزیع برق تهران بزرگ صورت گرفته و درحال حاضر شهر تهران مجهز به ۱۲۵۰ کلید ۲۰ کیلوولت اتومیت با قابلیت قطع و وصل از راه دور است.

به گفته وی بیش از ۵۰ درصد از حجم اتوماسیون‌های کشور در شهر تهران است افزود: یکی از اهداف و برنامه‌های ما این است که تا سه سال آینده ۱۲۵۰ کلید اتومات ۲۰ کیلوولت را به ۶ هزار کلید افزایش دهیم.

وی همچنین از اجرای پروژه مانیتورینگ پست‌های توزیع درتهران خبرداد و گفت: در حال حاضر شرکت توزیع برق تهران دارای قابلیت مانیتورینگ آنلاین تمامی فیدرهای ۲۰ کیلوولت شهر تهران با هدف کنترل و پایداری شبکه برق‌رسانی است.

*بهره‌گیری از ظرفیت‌های داخلی راهی به سوی افزایش بهره‌وری

ناظریان در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار داشت: یکی از مباحث مهم در توزیع برق تهران، ارتقای سطح بهره‌وری است بدین معنا که علاوه بر صرفه جویی وکاهش هزینه‌ها درصدد افزایش بهره‌وری در خدمات وکیفیت برق هستیم.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های سال گذشته و برنامه‌ریزی‌های پیش رو بیانگر این است که بهره‌وری در توزیع برق تهران روبه رشد است؛ تصریح کرد: یکی از اهداف مهم ما استفاده از ظرفیت‌های موجود داخلی به منظور دستیابی به بهره‌وری بیشتر است.

*بازسازی و بهینه‌سازی شبکه‌های توزیع

معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت؛ با اشاره به فعالیت‌های توزیع برق تهران به منظور دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی گفت: در این زمینه بازسازی و بهینه سازی شبکه‌های توزیع یکی از این برنامه‌ها است که با شناسایی نقاط ضعف شبکه، بازدید و سرویس شبکه و همچنین گزارشات دریافتی از سوی مشترکان؛ برنامه‌ای با برآورد حداقل هزینه تهیه وبه منظور اجرا به مناطق ۲۲ گانه برق ابلاغ شده است.

وی افزود: معاونت بهره‌برداری شرکت همچنین به منظور کاهش هزینه‌ها، پیش از وقوع حوادث و اتفاقات نسبت به انجام عملیات‌های تعمیراتی و بازسازی اقدام کرده و بر همین اساس برنامه ای در قالب تعمیرات پیش‌گیرانه (pm) تهیه و اجرا کرده است.

ناظریان با تاکید به اینکه امروزه پشگیری از تلفات انرژی یکی از مباحث مهم و مورد توجه در صنعت برق است، اظهار داشت: یکی از اولویت‌های ما این است که با توجه به شرایط شبکه موجود و بدون صرف هزینه مضاعف بتوانیم نقاط ضعف و اتصالات سست شبکه را شناسایی و رفع کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر شرکت توزیع برق تهران بزرگ از فناوری گرمانگاری در تشخیص نقاط ضعف شبکه بهره ‌می‌برد و در سال جاری بیش از ۶ هزار نقطه شناسایی و عملیات سرویس و بهینه‌سازی که نقش مهمی در کاهش تلفات دارد، اجرا شده است.

منبع: فارسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.